Svenska förbundet: http://www.skidor.com/Grenar/Alpint
Pressmeddelanden: http://news.cision.com/se/svenska-skidforbundet
Internationella förbundet: http://www.fis-ski.com/alpine-skiing/
Världscupkalendern: http://data.fis-ski.com/alpine-skiin...earch&limit=50
Resultatservice: http://data.fis-ski.com/alpine-skiing/results.html
VM, St. Moritz, 6-17 februari 2017: https://www.stmoritz2017.ch/en/
Junior-VM, Åre, 6-14 mars 2017: http://data.fis-ski.com/alpine-skiin...earch&limit=50
European Youth Olympic Festival (EYOF), Erzurum/Palandoken, 12-17 februari 2017: http://data.fis-ski.com/alpine-skiin...earch&limit=50
Svenska landslaget:
Pressmeddelanden: http://news.cision.com/se/svenska-skidforbundet
Internationella förbundet: http://www.fis-ski.com/alpine-skiing/
Världscupkalendern: http://data.fis-ski.com/alpine-skiin...earch&limit=50
Resultatservice: http://data.fis-ski.com/alpine-skiing/results.html
VM, St. Moritz, 6-17 februari 2017: https://www.stmoritz2017.ch/en/
Junior-VM, Åre, 6-14 mars 2017: http://data.fis-ski.com/alpine-skiin...earch&limit=50
European Youth Olympic Festival (EYOF), Erzurum/Palandoken, 12-17 februari 2017: http://data.fis-ski.com/alpine-skiin...earch&limit=50
Svenska landslaget:
Sverige träningsgrupp 1 (troliga Världscupåkare):
Frida Hansdotter, Norbergs SLK
Maria Pietilä-Holmner, UHSK Umeå SK
Sara Hector, Kungsbergets AK
Kajsa Kling, Åre SLK
Emelie Wikström, IFK Sävsjö
Anna Swenn-Larsson, Rättviks SLK
André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK
Mattias Hargin, Huddinge SK AF
Jens Byggmark, Tärna IK Fjällvinden
Matts Olsson, Valfjällets SLK
Anton Lahdenperä, Gällivare SK
Träningsgrupp 2(troliga Europacup-åkare):
Natalie Eklund, Leksands SLK
Magdalena Fjällström, Tärna IK Fjällvinden
Lisa Blomqvist, UHSK Umeå SK
Ylva Stålnacke, Kiruna BK
Lovisa Grant, IFK Lidingö Slalomklubb
Lisa Hörnblad, Höga Kusten AF
Kristoffer Jakobsen, Storklinten AK Skalp
Gustav Lundbäck, Luleå AK
Albert Bäckman, Sollentuna SLK
Mattias Rönngren, Åre SLK
Felix Monsén, Åre SLK
Alexander Köll, Landskrona SC
Max-Gordon Sundqvist, Östersund-Frösö SLK
Anton Cassman, Östersund-Frösö SLK
Emil Johansson, SK Vitesse
Träningsgrupp 3 (under utveckling):
Elsa Håkansson-Fermbäck, Vemdalens IF
Jonna Luthman, Åre SLK
Evelina Fredriksson, Huddinge SK AF
Emelie Henning, Järfälla AK
Ida Dannewitz, Uppsala SLK
Michelle Kervén, Huddinge SK AF
Hannes Grym, Storklinten AK Skalp
Olle Sundin, Djurgårdens IF AF
Zack Monsén, Åre SLK
Filip Platter, Åre SLK
Filip Vennerström, Sundsvall SLK
Tränare:
Damchef: Lars Melin
Herrchef: Heinz-Peter Platter
Athletic Director: Jonas Enqvist
Damer
Träningsgrupp 1
Christian Thuoma
Kurt Mayr
Calle Enocsson
Peter Qvick
Träningsgrupp 2
Kristina Hultdin
Luca De Marchi
Lars ”Laban” Nilsson
Träningsgrupp 3
Mattias Eriksson
Erika Holmberg
Fystränare, damer: Peter Öberg
Herrar
Träningsgrupp 1:
Jacques Theolier
Walter Girardi
Helmut Grassl
Per Saxvall
Träningsgrupp 2:
Anders Andersson
Anders Nilsson
Mitja Zupan
Stefan Rasteby
Träningsgrupp 3
Fredrik Steinvall
Fystränare, herrar: Jonas Enqvist
Frida Hansdotter, Norbergs SLK
Maria Pietilä-Holmner, UHSK Umeå SK
Sara Hector, Kungsbergets AK
Kajsa Kling, Åre SLK
Emelie Wikström, IFK Sävsjö
Anna Swenn-Larsson, Rättviks SLK
André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK
Mattias Hargin, Huddinge SK AF
Jens Byggmark, Tärna IK Fjällvinden
Matts Olsson, Valfjällets SLK
Anton Lahdenperä, Gällivare SK
Träningsgrupp 2(troliga Europacup-åkare):
Natalie Eklund, Leksands SLK
Magdalena Fjällström, Tärna IK Fjällvinden
Lisa Blomqvist, UHSK Umeå SK
Ylva Stålnacke, Kiruna BK
Lovisa Grant, IFK Lidingö Slalomklubb
Lisa Hörnblad, Höga Kusten AF
Kristoffer Jakobsen, Storklinten AK Skalp
Gustav Lundbäck, Luleå AK
Albert Bäckman, Sollentuna SLK
Mattias Rönngren, Åre SLK
Felix Monsén, Åre SLK
Alexander Köll, Landskrona SC
Max-Gordon Sundqvist, Östersund-Frösö SLK
Anton Cassman, Östersund-Frösö SLK
Emil Johansson, SK Vitesse
Träningsgrupp 3 (under utveckling):
Elsa Håkansson-Fermbäck, Vemdalens IF
Jonna Luthman, Åre SLK
Evelina Fredriksson, Huddinge SK AF
Emelie Henning, Järfälla AK
Ida Dannewitz, Uppsala SLK
Michelle Kervén, Huddinge SK AF
Hannes Grym, Storklinten AK Skalp
Olle Sundin, Djurgårdens IF AF
Zack Monsén, Åre SLK
Filip Platter, Åre SLK
Filip Vennerström, Sundsvall SLK
Tränare:
Damchef: Lars Melin
Herrchef: Heinz-Peter Platter
Athletic Director: Jonas Enqvist
Damer
Träningsgrupp 1
Christian Thuoma
Kurt Mayr
Calle Enocsson
Peter Qvick
Träningsgrupp 2
Kristina Hultdin
Luca De Marchi
Lars ”Laban” Nilsson
Träningsgrupp 3
Mattias Eriksson
Erika Holmberg
Fystränare, damer: Peter Öberg
Herrar
Träningsgrupp 1:
Jacques Theolier
Walter Girardi
Helmut Grassl
Per Saxvall
Träningsgrupp 2:
Anders Andersson
Anders Nilsson
Mitja Zupan
Stefan Rasteby
Träningsgrupp 3
Fredrik Steinvall
Fystränare, herrar: Jonas Enqvist