Tjena!
Det börjar bli dags för det första egna bilköpet. Helst vill jag inte lägga mer än 30k - kommer gärna undan så billigt som möjligt. Bilen ska köras i Norrbotten under både sommar- och vintertid. En kraftig motor eller liknande är inte prioriterad, jag köper hellre en något nyare men "sämre" bil som inte gått så långt än att köpa en äldre av ett dyrare märke. Bilen får gärna ha kamkedja så man slipper kamremsbyte, och ett stort plus är om den inte har gått extremt långt (runt 18000 mil max).
Det märke jag kollat mest på är Peugeot, mest för att jag utan kunskap har intalat mig själv om att det är en prisvärd bil. Stämmer det? De specifika modellerna jag kollat på är 307 samt 407. Ett exempel är
denna, tror ni att det skulle vara ett bra köp? Problemet där är att jag lär behöva köpa nya vinterdäck till då det känns osäkert att köra på friktionsdäck och inte dubbdäck i Norrbotten antar jag?
Jag uppskattar all hjälp jag kan få då jag personligen besitter 0 kunskap om bilar. Är jag helt fel ute är det bara att rätta mig, jag är tacksam för all hjälp jag får!