Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2016-09-18, 14:36
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av angarna
Snälla ni, sök på ali express istället för att slänga ut tusenlappar till de giriga svenska handlarna.

Citat:
Ursprungligen postat av RutledgeWood
Min fjärrnyckel gick sönder, bilaffären ville ha runt 3000 för en ny, "omprogrammeringen är dyr".
Jag gick in på ebay, köpte allt utom själva nyckeln(metallen) samt kretskortet för 50 spänn inkl. frakt.
Omprogrammeringen? Jag flyttade en liten magnetliknande bit från gamla nyckeln till nya.

Citat:
Ursprungligen postat av Joomla
Ids du fota och lägga upp en bild på denna magnetliknande bit? Hade varit väldigt smidigt om man kunnat köpa nycklar från ebay eller skroten, min reservnyckel är rätt sleten.

Citat:
Ursprungligen postat av toby79
Där ser du vad du ska leta efter.
http://image.dhgate.com/0x0/f2/albu/...i4LanVk388.jpg
Den kan dock se annorlunda ut då alla inte är likadana.

Om vi diskuterar lite utifrån det ovanstående.
Ta "nyckelhus", eller vad man ska kalla det, från exempelvis https://www.aliexpress.com/item/New-...e-49b4e47d6b64
Allt bra så långt, men ponera att de andra nycklarna är borta så att man inte kan flytta över "mojen" med koden till en annan nyckel. Jag talar alltså om att skaffa en reservnyckel där det bara finns en originalnyckel kvar. Går det att fixa på något billigare vis än att svindyr märkesverkstad programmerar extranyckeln?
Citera
2016-09-18, 15:45
  #26
Medlem
S-hund temporärs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joomla
... men går ju att låsa med nyckelbladet om det krisar.

I alla fall om man har använt det mekaniska låset då och då, och hållit det smort. Annars får man stå där utelåst med tomt batteri och ihopkärvat lås.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback