Citat:
Ursprungligen postat av
Olepeter
Kan man applicera det fetmarkerade på alla civilisationer? Perserriket liksom, hur pass beroende var de av sjövägar?
De började som ett klassiskt landimperium, men efter att ha erövrat Medelhavskusten blev de en betydande sjömakt också. Eventuellt kan det ha funnits en persisk koloni i Italien. Den maritima aktiviteten ökade rivaliteten med grekerna, med välkänt resultat.
Ska man generalisera om imperier och vatten verkar sambandet mest gälla i Europa, som har en mycket hög andel kust och flera stora öar och halvöar som ligger nära den huvudsakliga landmassan. Imperier i andra världsdelar verkar mest ha hållt sig på sin sida sjökanten och expanderat inåt landet, i och för sig ofta längs vattenvägar. Å andra sidan har Japan och Korea hängt ihop historiskt, så när de geografiska förutsättningarna finns verkar sambandet gälla.
Minst maritima av alla var väl de sydamerikanska imperierna som inte ens verkar ha använt kustsjöfart i någon större utsträckning. Ironiskt nog var deras antites polynesierna inte långt borta.
Vad gäller Skåne verkar man alltid glömma bort möjlgheten till egna skånska riken med politisk, ekonomisk och kulturell kontroll över andra delar. Uppåkras storlek tyder ju på att det inte var en omöjlighet, men tyvärr är källäget (där Uppåkra inte ens nämns!) uselt. Kanske kommer framtida arkeologi att ge nya hypoteser.