Jag har sökt på forumet, men inte hittat någon tråd om detta "reportage" från SR.
Citat:
"Asylsökande afghaner vill återvända till Afghanistan. På knappt tre månader har 294 personer återtagit sin asylansökan."
"En av dem som vill återvända är Azizullah Ahmadi. Han är 18 år och kom till Sverige för 6 månader sen, men vill nu återvända till familjen och livet i Afghanistan"
"Det var lättare i Afghanistan. Jag känner mig inte hemma här i Sverige, säger Azizullah Ahmadi."
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6396654
Så det är ju tydligt att många av Afghanerna inte har kommit hit för att söka asyl, utan har hoppats på att få ett bättre liv.
Vad som gör mig förbannad är att dessa "ekonomiska migranter", gör det svårare för de som verkligen
är i behov av asyl, de blir kvar på flyktingboenden länge i väntan på sina ansökningar hos migrationsverket, osv.
Hur mycket onödigt lidande detta innebär, för alla som sökte sig till Sverige förra året. Hur mycket pengar detta kostar Svenska staten och i förlängningen kommunerna, som till slut kommer att bli tvugna att höja kommunalskatten.
Vem betalar för Afghanernas resa hem, tillbaka? Antagligen vi skattebetalare.
Nu står vi ju inför en ny "flyktingström" från Afrika, som tar sig med risk för deras liv över Medelhavet till Italien. Det finns inget land i Europa som vill ta emot dem. Varför får de ingen korrekt information om hur läget ser ut i Europa just nu. Så mycket mänskligt lidande.