Citat:
Ursprungligen postat av
j0k3r1
Jo, det är ju den där lilla detaljen med vapenlagen..
Jo.
Citat:
Nja, det är just det jag tänker med dämpare precis som ditt syfte. Har lite mark hos polare där jag ev. skulle kunna panga 22a, men kontinuerligt pangande utan en sådan kommer nog pröva deras tålamod lite väl mycket. Oljefilter har jag varit inne på, var fasen får man tag på en adapter bara?
Är ju inte jättesvårt att dubbelgängs ett lämpligt mässingsrör (eller stål om man hellre vill det). Fråga din närmsta metall-/mekaniska verkstad. Jag gjorde dock min adapter själv.
Det påstås även att de ska finnas för inköp via nätet, men jag har ingen empirisk erfarenhet av det.
.22lr i subladdning (alltså sid-träningsammo) är dock inte särskilt högljudd utan dämd. Men visst är det trevligt att skruva på en dämpare.
Ett alternativ är ju naturligtvis att du skaffar en dämpare för klass 1/2 och använder den även på ekvadden.
Citat:
Spillepengen var nytt för mig, lite väl långt söderut bara för att jag regelbundet ska kunna asa mig dit, men de hade ju verkligen schysste öppettider om man jämför med hbgjsk.
Ja, det bygger ju på att man bor i krokarna.
Men, som sagt. En bra bana.