Citat:
Ursprungligen postat av
mines
med denna vetskap, var väljer du att placera ditt barn? tycker du hänger upp dig för mycket på ett kort citat som knappast speglar alla det skäl som blattar har till att sätta sina ungar i svenskdominerade skolor. smarta blattar sätter sina ungar i dessa skolor av exakt samma anledning som du gör det, dom är bättre. det är hyckleri att hata på dem av den anledningen
Vilka är " alla det skäl som blattar har till att sätta sina ungar i svenskdominerade skolor " du kan ta det FEM viktigaste.
Det är inte hyckleri att hata dem av den anledningen.
Jag anser att invandare umgås ICKE med svenskar, men när det kommer till deras barn då ska dem in i svenska skolor. Varför ska deras barn vara med våra barn när invandare inte vill vara med oss ?
Dubbelmoral så det smäller om det.
Ja, invandare vill bo i sina förorter, tillex Rinkeby och vara med sina landsmän, men deras ungar ska gå skola några km därifrån, med ungarna från Danderyd / Djursholm eller varför inte åka ännu längre till svenska Täby... ( jag bor i sthlms län )
Vad är anledningen till att detta val ?
Om jag satt på deras stolar var anledningen att ungen skulle bra betyg, komma vidare i livet.
Så jag som förälder kan sitta och skryta inför mina landsmän att mitt barn går minsann på Täby gymnasium och ska utbilda sig till något fint ( ett yrke som är fint i MITT hemland där jag flydde ifrån )
Det finns lika många invandare som bor i sina förorter där de tycker att ungarna ska gå i en skola nära hemmet, deras barn ska hållas kort, dvs inte vara med svenska barn.
DET glömmer många i tråden.