Citat:
Ursprungligen postat av
Motherofgod
Verkar som att det är shimano nexus i växelnavet. Det är ett dugligt nav. Jag tror att cykeln du tänkt köpa kommer att vara bra för dig. Jag vet inte vad du betalar för det dock, men att sätta sig in i allt som har med cyklar att göra tar ju tid med.
Mjo, jag har förstått att Shimano generellt ska vara bra, men jag har ingen koll på just Nexus. Bara det inte är något skrotnav. =)
En sjuväxlad kommer att kosta 8900kr och en 3-växlad 8100kr. Mycket pengar, men då har jag valt till att cykeln är helfärgad (RAL-grön), bruna Fat Frank däck, läderhandtag från Herrmans, Riten ringklocka från Crane Bells, samt ett dubbelstöd. Den kommer att se ut ungefär så här:
http://www.pilencykel.se/site/sv/pilen-special/helgron
Just nu är jag nog mest inne på en treväxlad modell, då de är aningen billigare och för att jag troligtvis kommer att vara nöjd oavsett.