Citat:
Ursprungligen postat av
ToddPacker
1. Nej, om något så har invandrare bättre betyg än "svenskar". Min vän läser till läkare och skriver sin första doktorsavhandling och i hennes klass är hon den enda som talar flytande svenska, och hon kanske inte ens är svensk i dina ögon då hon trots ljust hår och blå ögon har polskklingande efternamn. Jag läser själv master nu och det är mer invandrare än "svenskar" i min klass, till skillnad från kandidatexamen där vi var mest svenskar. Ju högre examen ju fler invandrare.
Grattis! Du har nu klättrat till nya nivåer i idioti, det kanske är sant det där som Einstein sa om de två sakerna som är oändliga- universum och mänsklig idioti (han var dock inte säker på universum).
1.Kommer du ihåg att vi talade om att du borde läsa på kring kausalitet? Nu kommer du med en personlig erfarenhet och använder det som bevis för något mycket större, sanningen hade du bara hade behövt googla dig fram till (kräver en IQ på typ 75 för att kunna googla):
2.
http://skolvarlden.se/artiklar/lamna...ed-samre-betyg
Citat:
Barn som har invandrat till Sverige lämnar årskurs nio med betydligt sämre betyg än barn som är födda i Sverige.
Detta oavsett om de har fått hela sin grundskoleutbildning i Sverige eller inte.
3.Du är antagligen för dum för att skriva till någon master, så lägg ner på rövarhistorierna.
4.Tröttnar du aldrig på att bli ägt?