Citat:
Ursprungligen postat av
Silver.Swe.
Det dödas väsentligt fler män än kvinnor. Män misshandlas grövre och oftare än kvinnor.
Män dödar män - ja. Män misshandlar män - ja.
Män dödar kvinnor, män misshandlar kvinnor grovt.
Citat:
Så långt har vi båda kommit med fakta. Men sen spårar du ut och kör höftskjutningar och hoppas att ingen ska ställa sig kritisk till dina påstående då du började att argumentera med korrekta påstående. Att kvinnor använder försvarsvåld i första hand är lika mycket kartlagt som djurlivet på havets botten. De allra flesta män anmäler för det första inte ens våld av kvinnor mot män varpå mörkertalet är så absolut det kan bli. Och var den glasklara gränsdragning går mellan utfall och självförsvar är en sanning enbart en fundamentalist besitter.
Det finns statistik både när det gäller dödligt våld, brottsutredningar och NTU - där män själv anger att kvinnorna brukat våld i försvar mot dem.
Vad som däremot sällan tas upp i konceptet våld är mäns sexuella våld mot kvinnor som inte räknas in i kategorin hot och våld.
Citat:
Då tråden nu handlar om skilsmässor så vore vore det intressant att sätta all statistik, förbannad statistik samt lögn som du står för i sammanhanget. Med tanke på att det från svenska män har minskat med våld mot kvinnor i relationer känns det tämligen patetiskt att argumentera för detta. Den yttersta lilla skara kvinnor som utsätts för våld i relationer är i mångt och mycket kvinnor som själva försatt sig i denna situation genom att ständigt söka sig till denna typ av relation, lika barn leka bäst. Var inte så naiv, världen är större än datorskärmen du trycker framför, gå ut och jogga lite.
Det finns inget belägg alls för att våldet mot kvinnor minskat. Däremot att färre kvinnor dör av våldet som riktas mot dem - vilket hänger samman både med att kvinnor kan lämna och en förbättrad vård, att fler kvinnor anmäler mildare våld och att våldtäkt inom äktenskapet/relationen blivit en kategori som numer anmäls.
Citat:
Hur många svenska män som begår barnamord blir dock en kort avhandling hahaha, sanslöst... Är detta debattnivån du håller i regel? Nämner extrema undantag snarare än tydliga mönster som förekommer i stora grupper? Men som sagt, har man inget bättre för sig så...
Avhandlingen får bli hur kort du vill - majoriteten av de som dödar barn är män och vanligast är förövaren då biologisk far till barnet/barnen.
Före den fria aborten, och före kvinnans möjlighet till skilsmässa så var kvinnor i majoritet när det gällde spädbarnsmord - (inte barnmord generellt). Det är inte längre en sanning - just för att kvinnor både kan välja bort fostret och mannen.
Så botanisera du i lite statistik innan du börjar hoppa runt i tunnan.