Citat:
Man kan komma undan mycket billigare ifall man väntar ett par månader efter lanserignsdatum samt inte köper direkt från kiaExempel https://www.blocket.se/skaraborg/Kia....htm?ca=23&w=3 fullutrustad princip ny
Efter att ha ägt en kia optima nu i cirka 3 månader kan jag säga som såhär>
Definitivt mycket bil för pengarna, då tänker jag utrustningsmässigt. Ingen chans du hittar en bil med all utrustning så som öppningsbar panoramatak, automat, backkamera, självparkering, filövervakning, skinn, gps, rattvärme osv osv som du får för detta pris i en helt ny bil. Hade du lagt till all denna utrustning på exempelvis en vanlig audi a6 eller bmw hade du hamnat en bra bit över en halv miljon.
Sedan är det ett bekymmersfritt ägande med 7 års nybilsgaranti (ingen annan tillverkare erbjuder detta)
Designen är unik samt att det är så få av dessa bilar på gatan som gör att den ser exklusiv och unik ut, har ägt många många bilar men aldrig fått så många komplimanger av främlingar som med denna bil.
Men nu kommer vi tyvärr till den tråkiga biten vilket gör att jag redan nu är på jakt efter en ny bil av bättre kvalite (bmw, mercedes,audi eller liknande)
Det är just kvaliteten på hela bilen som är under all kritik och får mig att förstå att man får det man betalar för, trots att deras garanti och utrustning är bara ett sätt att fiska kunder på. Jag har haft bilen (2015 årsmodell rullat endast 3500mil) 3 månader snart och jag har redan varit på verkstaden 3 olika gånger för diverse elektronik problem samt ett motorproblem som dom fortfarande inte hittat felet på.
Motorn hamnar ibland i så kallat limp mode där jag inte kan gasa över 2000rpm utan jag måste köra in till kanten och starta om bilen för att den ska fungera som vanligt. (hänt mig ca 3 gånger under 3 månader)
Föraresätet och ratten är slitna ser ut som att bilen har rullat 20.000+ mil trots att den är i princip ny.
Dvs dom har snålat med materialen på hela bilen. Bekvämligheten samt körglädjen finns inte riktigt där heller, ganska trött 136hk dieselmotor som drar extremt mycket bränsle så fort du gasar på lite extra, kör du utan ECO mode ja då kommer du inte långt alls.
Dyr service som måste göras på deras verkstäder (minst 6000kr för en normal service) för att garantin skall gälla.
Så med andra ord är jag redan trött på bilen och kommer nog aldrig köpa någon av dessa budget bilar igen. Köper hellre en begagnad bmw, mercedes eller audi med fler mil på mätaren.
Så tyvärr kan den inte konkurrera alls med mercedes eller bmw och kommer nog aldrig att kunna göra det heller förutom när det kommer till generös utrustning och lång garanti.