Citat:
Ursprungligen postat av
Macatho
Klart hon gjorde fel. Det är exakt samma sak som butiker gjorde i USA under 20-60 talet då de vägrade att servera "coloreds".
Det verkar finnas en marknad för frisörer som klipper personer med hijab, varför startar inte våra nya entreprenörer sådana salonger så är allt frid och fröjd. Marknaden ska styra vem som klipper vem, allt annat är konstgjord andning som resulterar i kaos den dagen någon drar ur pluggen.
Det får vara hur mycket samma sak som helst, ett dåligt argument. Man kan inte tvinga människor att umgås och göra affärer med varandra utan att det får negativa konsekvenser.
EDIT;Det är inte en mänsklig rättighet att bli klippt av en annan person, inte heller att bestämma vem det är som ska klippa, tvång är inte civiliserat.