Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-08-22, 17:48
  #13
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PiusXIII
Det här måste väl ändå va satir?

Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Ja, man börjar ju fundera på Poe's law när man läser om hela spektaklet.
Finns ingen satir som kan gå utanför vad svenska journalister och politiker kan hitta på.
Citera
2016-08-22, 17:57
  #14
Medlem
Flus avatar
Ja, det var ju inte länge sedan SVT fick löpa gatlopp i medierna och fälldes i Granskningsnämnden efter att ha använt den grovt rasistiska formuleringen "helsvenska barn" i ett inslag.

http://www.svt.se/kultur/medier/svt-befaste-fordomar
Citera
2016-08-22, 18:17
  #15
Medlem
Kvällen inleds med lite sång

Alla vi som älskar Stasi klappar nu.
alla vi som älskar Stasi klappar nu.
alla vi som älskar Stasi, alla vi som älskar Stasi
alla vi som älskar Stasi klappar nu.

alla vi som älskar Stalin klappar nu....

De missar att hela grundbulten är att journalister INTE ska ägna sig åt VÄRDERINGAR. De ska hålla sig så objektiva det bara går; och vill de framöver åtnjuta ens en spillra av respekt får de nog lägga värdegrundsskiten på hyllan och rycka upp sig.

Det är inte en demokratiministers uppgift att fostra folket genom att välja vilka ord som får och inte får användas. Det är väl tvärt om högst odemokratiskt...
Citera
2016-08-22, 20:52
  #16
Medlem
För er som vill ha en annan språkskola än den här kulturmarxismen kan jag rekommendera George Orwells Politics and the English Language - skriven 1946, men mer samtida än allt som ges ut i Sverige idag.

"When one watches some tired hack on the platform mechanically repeating the familiar phrases — bestial, atrocities, iron heel, bloodstained tyranny, free peoples of the world, stand shoulder to shoulder — one often has a curious feeling that one is not watching a live human being but some kind of dummy: a feeling which suddenly becomes stronger at moments when the light catches the speaker's spectacles and turns them into blank discs which seem to have no eyes behind them. And this is not altogether fanciful. A speaker who uses that kind of phraseology has gone some distance toward turning himself into a machine. The appropriate noises are coming out of his larynx, but his brain is not involved, as it would be if he were choosing his words for himself. If the speech he is making is one that he is accustomed to make over and over again, he may be almost unconscious of what he is saying, as one is when one utters the responses in church. And this reduced state of consciousness, if not indispensable, is at any rate favourable to political conformity."

http://www.orwell.ru/library/essays/...glish/e_polit/
Citera
2016-08-22, 21:30
  #17
Medlem
Zikniks avatar
Vilket ordbajs!
Det måste vara en false flag för att rasera tilltron till media.
Citera
2016-08-22, 21:43
  #18
Moderator
Siegfrids avatar
Det mest anmärkningsvärda är inte att journalisterna snackar ihop sig om med vilka förskönande attribut det söndefallande landet ska beskrivas.
Det är att man helt ogenerat bjuder in en regeringsmedlem att leda seansen.
Att regeringen direkt är med och styr hur media ska beskriva världen är annars förbehållet fullskaliga och wannabediktaturer. Sådana som Turkiet, Venezuela, Vietnam och det av Göran Persson för sin stabilitet lovordade Kina.
Det är inte ens någon formell skillnad längre mellan en låtsasdemokrati och Sverige, mellan låtsasjournalister i den svenska pressen och vilket propagandaministerium som helst.
__________________
Senast redigerad av Siegfrid 2016-08-22 kl. 21:46.
Citera
2016-08-23, 12:15
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HannaStjaerne
ABK är en ivrig påhejare av identitetspolitik. Och för mig är det såklart ok att tycka och argumentera för vad man vill. Vad jag inte stödjer är hur Björn Häger och Henrik Torehammar stympar alla som är emot censur och språkförvrängning genom det sätt de formulerar frågan på.

"Är det en demokratisk uppgift att inkludera?". Vad betyder det ens?
Låt oss bryta ner meningen.
Vad är en "demokratisk uppgift" till att börja med? För mig är det inte jättetydligt, men så har jag inte heller pluggat fyra år på Södertörn. Demokratins uppgift är vad jag vet att i största möjliga mån låta folket bestämma. Demokrati = folkstyre. Alla svenska medborgare över arton år får rösta, oavsett hur SVT väljer att benämna till exempel invandrare, förorter och människor som inte känner att de är födda i rätt kropp.
Ordet "inkludera" är ännu mer vagt. Om du går ut på stan och frågar runt om hen tycker att man ska inkludera kommer ingen fatta vad du frågar om.

Meningen får betydelse först när man läser det den ställs mot. "kan alltför politiskt korrekt språk ge bränsle åt politikerförakt, populism och rasism?". Nu förstår vi föregående mening. Den syftar på den världsbild som inte populister och rasister delar. Ska vi rätta oss efter dem? Nej, det ska vi inte, ska du tänka. Vi är emot populister och rasister, och därmed är vi för att det är demokratins uppgift att vara inkluderande, och alltså är vi för mer censur, språkförvrängning och gullande med alla som vi känner är svagare än oss välutbildade kulturmedelklassare.

Och detta kommer skapa ännu mer rasism, Det är Media som skapat den rasistvåg som härjar i Sverige, 2009-2012 var rasismen från rent nazist håll väldigt väldigt lågt, sedan började media ännu mer brännmärka seriösa integrationskritiker som rasister, sluta rapportera vissa saker för att inte ge bränsle åt SD, men det är allt detta som skapar ännu mer hat.

Någon borde ställa frågor öppet, någon i publiken borde visa sammanhanget mellan media och den ökande rasismen, det är personer som Anders Lindberg som skapar rasism.
Och det är enbart ren dumhet från deras sida, de fattar inte bättre.
Citera
2016-08-23, 14:12
  #20
Medlem
HannaStjaernes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Och detta kommer skapa ännu mer rasism, Det är Media som skapat den rasistvåg som härjar i Sverige, 2009-2012 var rasismen från rent nazist håll väldigt väldigt lågt, sedan började media ännu mer brännmärka seriösa integrationskritiker som rasister, sluta rapportera vissa saker för att inte ge bränsle åt SD, men det är allt detta som skapar ännu mer hat.

Någon borde ställa frågor öppet, någon i publiken borde visa sammanhanget mellan media och den ökande rasismen, det är personer som Anders Lindberg som skapar rasism.
Och det är enbart ren dumhet från deras sida, de fattar inte bättre.

Om det var du som stod där i publiken, hur skulle du då formulera dig? Du har 15-20 sekunder på dig att få ut ditt budskap, samtidigt som du måste anpassa dig till deras världsbild för att inte bli utskrattad. Lycka till.

Jag håller med dig, men som en vanlig lallare kan du inte göra något. Det som krävs är att det kommer tillräckligt många yngre icke-vita politiker som likt Aida Hadzialic attackerar och fördummar identitetspolitiken.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/sa...cle22564766.ab
__________________
Senast redigerad av HannaStjaerne 2016-08-23 kl. 14:21.
Citera
2016-08-23, 14:16
  #21
Medlem
Ankdammsmans avatar
Detta hade passat i Kina eller Turkiet. Helt sanslöst.
Citera
2016-08-29, 21:22
  #22
Moderator
Siegfrids avatar
Blev en hallelujakör med Alice Bah Kuhnke som mässade om att man alltid måste undvika att kränka och då är det bara att be om ursäkt och ändra sig.

Så är det tydligen, de kränkta har alltid mer rätt och har rätt att styra diskussionen, vilka ord som används och vad som sägs.

Höger-alibit Adam Cwejman menade att en för snabb utveckling riskerar att lämna hela skuggområden i den politiska debatten där människor inte känner igen sig, där hela politiska frågor försvinner från offentligheten.

Ett litet hopp tändes då när Seher Yilmas från Rättvise förmedlingen kunde berätta att de slutat använda ordet "rasifierad" för att det var för svårt att förklara. Tacka fan för det!


Att undvika ord som är kränkande och uteslutande är en sak. Men därifrån till att blanda in politik kunde man naturligtvis inte hålla sig ifrån.
Så på fullt allvar så kunde den inhoppade debattledaren Henrik Torehammar sig föranlåten att fråga om inte alltför långt gången politisk korrekthet kunde skapa Trump-anhängare? Sådana som känner sig off side i samhällsdebatten.
Så blir det alltså politik av allt som journalisterna tar i. Publicistklubben och journalistskrået blir allt tydligare ett politiskt vänsterprojekt. Med politisk korrekthet ska vi förändra världen.

Dagens överraskning stod Stefan Ritter för som av någon anledning lyckats smyga sig in bland hermelinerna!
Han klagade högljutt på att Pippi Långstrums far inte längre fick kallas negerkung.



ja ni kan se hela spektaklet själva på http://www.publicistklubben.se/2016/...rak/#more-4769
Citera
2016-08-29, 22:53
  #23
Medlem
flashbackdasens avatar
Kikade också. Mycket i den politiskt korrekta panelen. En judisk folkpartist får vara den som ska spela "farlig" och "höger" och sen tar man in personer till vänster om FI som ska tycka och tänka...

Mitt politiker- och journalistförakt blir bara än starkare.
Citera
2016-08-29, 23:02
  #24
Medlem
Alice Bah Kuhnke är då en riktig pratmaja som tar ordet ideligen.

Att hon är identitetsanhängare är inte så konstigt. Hon berättade att hennes föräldrar varje kväll sade till henne att det bästa med henne är att hon är svart. Nu är hon ju till hälften svart och till hälften vit. Är inte hennes vita hälft lika mycket värd som hennes svarta?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback