Citat:
Ursprungligen postat av
frusciantelo
Jaha? Hur ska du ha det egentligen? I tråd efter tråd förfäktar du att det endast är män som är den genensamma nämnaren, men nu nämner du kultur också? Framsteg Merapi?
Hoppas du är villig att erkänna att traditionell Islam även den är proppfull av denna kvinnoförtryckarkultur. Nästa steg blir att du erkänner Islam som kvinnoförtryckarkultur nr1 anno 2016. Det tar sig

I tråd efter tråd, inlägg efter inlägg tjatar jag om manlighetsKULTUR, och inget annat ja.
manlighetskultur uttrycks och uppbärs av MÄN ja, men kan också stödjas av kvinnor, men är färmst män som måste ta tag i de negativa bitarna i sin egen könsidentitet om vi ska komma någonstans, kan liksom inte kvinnor göra åt er.
Och absolut, jag kan gå med på att islamska kulturer (finns flera)
idag tillhör några av de mest kvinnoförtryckande i världen, förr skulle jag säga det gick på ett ut mellan kristendom, judendom och islam ex. Detta är dock inte samma sak som att i samma andetag förkasta varken religionen Islam eller de kulturer som där ingår. Försök fatta att de normer som feminismen vill åt inte är HELA kulturer eller religioner för den delen utan några specifika saker.