Citat:
Ursprungligen postat av
Hegamon
Jag ser det som att politikerna försöker utnyttja fenomenet att bilar bränns. Han menar att mera genus behövs och det säger han för att gynnas själv. I Malmö är det populärt i ett politiskt sammanhang att trycka på genus-knappen. Jag är alltså tveksam till att den här politikern överhuvudtaget vill lösa lösa problemet? Eller tror han på riktigt på vad han säger?
En rimlig förklaring är att det rör sig om försäkringsbolags-bedrägerier, det här med att bränna bilar.
Helt korrekt. Det är lite politikens X factor, alla problem som ska förklaras beror på för lite av det man själv tror på.
Alla framgångar beror på satsningar på någonting man själv förespråkar.
Det gäller alla partier, även SD - som dock inte har några större problem att få problem och partipolitik att faktiskt stämma med den migration sol nu är.
Det är så klart också därför SD går bra, folk upplever att deras förklaring ter sig rimlig i relation till problemet.
Så är det nog inte för denna MP-man.
Ett test du kan göra:
Nästa gång en större Sifo släpps så kommer typ alla partier lämna en kommentar på sin siffra.
De som ökar kommer säga att det beror på att man lyckats förklara vikten av X, Y och Z som är prioriterade frågor för partiet. Gärna med en bisats om varför frågorna är viktiga.
De som däremot backar kommer svara exakt likadant, men i termer av att man antingen misslyckats kommunicera X, Y och Z.
Gärna med en bisats om varför frågorna är viktiga.
Helst ska man inte säga att man misslyckats, utan hävda att någonting annat stått i fokus och tagit plats.
Det är det politik handlar om. Hitta ett fåtal kärnvärden och upprepa.
Det är också därför S och M länge kunnat vara ohotade då deras respektive kärnvärden haft bäring på typ alla samhällsproblem och delar landet i hur det bör lösas.
Det är alltså två ideologiska skillnader, där mer värderingar legat till grund för ställningstaganden som sker på makronivå.
Typ stat vs individ.
Det nya nu är att migrationen (en sakfråga) tillåtits växa så okontrollerat att den blivit ett tredje makro. Den har bäring på snart sagt alla samhällsproblem.
Det är ett misstag av S och M att tillåta det att ske, då det skapat en tredje faktor på makronivå där SD kunnat bli dominanta.
Egentligen borde den frågan dödats medans den fortfarande var en sakfråga och SD hade 5 procent. Hade det skett hade SD inte suttit i riksdagen nu, Sverige hade inte haft vansinnesinvandring och parlamentet hade fungerar mer logiskt.