Citat:
Ursprungligen postat av
Drapåtrissor
Nu ska med hjälp av Bibelsällskapet tryckas en redigerad version av Bibeln där hälften av innehållet försvinner. Låter inte helt okontroversiellt så är det rätt att av troligen populistiska skäl ändra i kristendomens största grundpelare? Inom Islam är det helt otänkbart att ändra eller utesluta något ur Koranen så borde inte samma okränkbara regler gälla även för Bibeln?
Svenska bibelsällskapet, i samarbete med, sig själv , eller?
Islam stenar och avrättar dem som inte kuvar sig, nådebegreppet existerar inte för islamister som vill lyfta islam med hjälp av påhejare som ansluter sig till islamism, som behövs för att sätta islam på kartan. Det är självklart populärt och kanske bättre att framhålla människans behov av kärlek, än att som islam framhålla mäniskans behov att underkasta sig.
Kristna säger ibland, gud älskar sin avbild och därför älskar människan kärleksbudet mest av allt.
Muslimer säger, underkasta dig den nådige, men älska inte din nästa som int eunderkastar sig, den nådige, som är mannens egen väg till sin egen frihet. Detta egenhändiga, har faktiskt många kristna också, och det är där humanism kommer in.. som humanist kan man inte erkänna udnderkastelse för gud, som optimalt fredbefrämjande eller separatism occh diskriminering som något gott, eller teistiska exklusiviserade och hemliga läror, som fredspredikande, int eens om bibeln el koranen läggs under nosen på folk, men de djupt kriminella elelr bara dem som behöver sko sig på något antikt fabulöst vinstdrivande : och mytomaner och sociopater med sina svepskäl "umman" eller svepskäl "vi gör inte så vi som lever genom bibeln och väntar på överheten att signalera åt oss, vad som är och inte är" , att klanmekanism in i nutida öppna sinnen, kan slå väldigt fel, liksom det kan slå rätt.
För dem som haft dehumaniserande kalkyler och metodiskt systematiskt för allvarligt utnyttjande, kan det ge-en-mening, för deras brinande vilja att komma irån mytomani och maniskt feldrivande affärsideologier. Många bränner ut sig, och får aha-upplevelser om varför det gick så fel och så som religions-pådrivarna har sina skäl att bevara sina trygghetsfonder, så finns tydligen så mycket över, att man låter nästan var och en skriva och ge ut sina böcker, om det sedan står "min bibel" på en bok, elelr "nya tidens bibel" är för att slippa tappa ansikten, i böcker där rabbiner kkonssoliderar sig med jesuiter osv, så kommer en hel massa koder ut i hur de förvisso ectremt allienerat med paranoida syndrom, lidit och lider.. men vill-världen-så-väl, i denn tid .. när kriminell smuggling på bredfront enat sig och försker en gng för alla skapa en bäckenbottensfraktur i inte bara europa, pirathövdningar har aldrig varit vän av varken ordning symmetri logik förnuft medkänsla eller vad som hidnrar, vägen mot den smala lyckan, jag och min gud, så-här-gickdet-till-gråtvalser och samla skiten till "ny bibel"

: när den gamla är hela orsakskedjan till att den smutisga smuggelseglatsens profithunger, lämpar av varelser för att dra depolitiska flocklerna i repris, har han ska jag, har hon ska jag ha exakt och millimetersprecist, har hon det kan hon tamigfan undvara det det och det, har inte jag så ska jag ha och det ska gå undan, för JAG och mina.. sedan kommeer "våra" rättigheter ska tamejfan ses som självklara, har man byggt imperium som tappat-värden. så ska det va andras sak att fixa det och sprida vår bibel.
EDå köper jag ju hellre t..o.m Dagens nyheter fast dskrivarna där skulle lägga sig på golvet och gråta som 5-åringar, om de fick sina månads löner sänkta med 2 kronor. jag-ska-själv-bestämma, allt.. min-egen-lön, och pekar man på någon ... som har högre. så mytskapar man istället för att "spegla" de dåliga-lönerna, som är extreeeeeeemt dåliga. de har det så frrrrruktansvärt dåligt med att klara-sig i det helt heeemska medieklimatet, så man får försöka tvätta det smuggelimporterade smutset rent igen, och försöka övertala folk om hur-fel-de-har, och börja smyga sig på samveten.. fast individorietneringen tydligen inte hjälpte, att lägga skulder på individerna, när man inte kom åt kollektiven, nej en bibel finns redan, bara för att den finns behöver man inte tjugo tll,även om mormonisterna lyckade skapa åt sig skäl att sprida ideologier som de gjort, och andra.
Scientologerna, som placerat kors på sina kyrkor , påstår att de minsann inte är kyrkoanknutna, ja sagoberättandet och bibel hör ihop. Men de älskar sagor, och har tryckpressar så de trycker vad de vill, och bestämmer själv tidsanivelser för vad i ssådan nybibel, har för moral.
Hugin och munin-bibel? som ledstjärne-status