Citat:
Ursprungligen postat av
Y2W
Problemet var väl att han var FÖR lugn och lät uppenbara sakfel från L och programledaren stå oemotsagda.
Om detta var resultatet av en mediaträning så var den inte särskilt lyckad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
Medieräningen var mycket, mycket lyckad. Ekeroths största svaghet har varit sin aggressivitet, har har formligen spottat ut argumenten med resultat att de som inte redan är insatta helt enkelt inte hör vad han säger.
Trots att jag är skåning, har jag haft svårt att uppfatta vad Ekeroth säger. Detta var en klar bättring. Likaså att han inte var aggressivt provocerande.
I sina tidigare framföranden vänder man som lyssnare lätt taggarna utåt och blir blockerad.
Nu flöt han liksom ovanpå både ledaren och Haddad. Han framförde sitt i sin takt. Jag tycker det var smartare än att påpeka fel i de andras påståenden. Han hade då riskerat att inte få säga det han ville ha sagt. Tiden där är begränsad.
Visst " spottar " han ur sig argument. Men det behövs någon sådan också i den mjäkig debatten som bryr föras i riksdagen. Man vaknar till och motpartens argument tycks förminskade. Nu hör det för all del till vilken färg jag som iakttagare har. En miljöpartist uppfattar honom olika än en Sverigedemokrat. Som jag.