Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 7
  • 8
2017-01-16, 19:56
  #85
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trillske
Det spelar inga roll vilka ord, lagar och regler du fantiserar ihop i dina egna drömmar. Ute i verkligheten har orden definitioner, och det är rimligare att diskutera utifrån dem än utifrån något du hittar på.

Sen är män och kvinnor inte ett dugg lika när de väl står inför lagen, och det är de allra flesta okej med och det har helt naturliga biologiska förklaringar (det handlar dock inte om smärta eller penetration, e.g. "dildo i röven").

Men det tar inte bort faktumet att våldtäkt är lika mycket en kvinnlig handling. Precis som att tafsa på krogen är det. Så precis som jag skrev, ingen tänkande människa kommer ta en person på allvar när den utgår från korkade premisser. Kvar blir de människor som begriper absolut minst. Den svenska feminismen filtrerar fram dessa tombollar lika bra som nigeriabrev. Däri ligger problemet.

Jag menar, hur många har minst en vän som delat någon bild som gör någon poäng av att "män" inte fattar att nej betyder nej? För. I. Helvete. Prova att säga nej till en kvinna. Vilken som helst. Det är mer eller mindre hundraprocentigt utfall. Det gäller liksom även kvinnan som delat bilden.

Låt mig förklara det verkliga problemet; antifeminister ses som en grupp som gnäller om saker som inte ens är riktiga problem (kvinnor som slår män, kvinnor som tafsar på män).

Att försöka tjafsa om "likhet inför lagen" ekar tomt ifall det inte ligger någon emotionell trauma bakom "problemen" som man tar upp. Båda sidor skulle göra mycket väl att först erkänna att kvinnans sexuella natur skiljer sig markant från män, och att vi män svårligen kan känna oss lika kränkta av att en kvinna tafsar oss på skrevet.

Att tänka utifrån; tänk ifall detta skulle inträffa din dotter? Skulle hjälpa antifeminister, som ibland låter som en grupp gnällspikar som vill skrika ut "men det händer mot män också!".

För jag skulle inte oroa mig att tjejer omringar och tafsar på min son, rent instinktivt kan ju ingen se var problemet ligger någonstans. Utan känslor involverade, utan att kunna visualisera ett offer känns det ju helt tomt att diskutera lagförändring bara för att båda könen ska utvärderas "precis lika".

Antifeminismen har många verkliga problem att diskutera, som pappors urusla rättigheter, pojkars rättigheter att få vara pojkar och inte utsättas för genusdagis, mäns tyngre arbetsskador, män som offrat sina liv i krig, att män sliter oerhört för att försörja familj, att stoppa kvotering, demoniseringen av vita heterosexuella män på media, att feminister slutar kollektivisera ansvar för våldsutövning (speciellt importerat sådan), att män får längre brott för samma brott, osv.

"kvinnor som våldtar män" är en ickefråga. Ett nej är ett nej för kvinnor för att de av naturen är hyperkänsliga kring sex, så är inte fallet för män. Varför diskutera det ens?
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren 2017-01-16 kl. 19:58.
Citera
2017-01-16, 20:52
  #86
Medlem
Trillskes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Låt mig förkara det verkliga problemet; antifeminister
Du har på något vis bestämt dig för att jag är en "antifeminist". Bara du vet hur det har gått till.

Citat:
Att försöka tjafsa om "likhet inför lagen"
Ingen har "tjafsat om likhet inför lagen". Tvärt om står det i inlägget du citerar att de allra flesta är helt okej med hur den verkligheten ser ut.

Citat:
Skulle hjälpa antifeminister, som ibland låter som en grupp gnällspikar som vill skrika ut "men det händer mot män också!".
Inte för att vara otrevlig: hur kan du efter så många inlägg fortfarande inte ens vara i närheten av att förstå grejen? Du simmar runt i någon slags egen monolog och bryr dig inte om vad andra skriver.

Nu ska jag göra det här så lätt jag bara kan göra det. Det är dock ett sista försök:

Person1: "Det är bara män som tafsar!"
Person2: "Ehm.. näe, det är lika vanligt att kvinnor tafsar."
Naknekejsaren: "Det är irrelevant!"

Citat:
För jag skulle inte oroa mig att tjejer omringar och tafsar på min son, rent instinktivt kan ju ingen se var problemet ligger någonstans.
Exakt. För att du tycker inte det är ett tillräckligt problem för att bry sig, antagligen inte din son heller. Det är alltså inte för att kvinnor inte tar sig de friheterna.

Citat:
Antifeminismen har många verkliga problem att diskutera, som pappors urusla rättigheter,
Nåja - vi har en viss biologisk symmetri också. Kvinnor har inte nämnvärt lägre lön för samma arbete i Sverige, har inte haft det på länge (en av de sjukare myterna i det här området). Däremot blir de gravida och kan alltså omöjligen nå samma arbete (och därmed samma lön) i genomsnitt.

Sure, om vi ska navigera oss ifrån sådana ojämlikheter (vilket kräver bisarra lagar som typ kvotering) måste vi navigera oss ifrån ojämlikheten för pappor också. Men det är garanterat att sådan statlig detaljstyrning kommer skita sig på sikt. Så det är inte direkt trivialt att välja den vägen och säga att pappor ska ha precis samma rättigheter som mammor.

Citat:
"kvinnor som våldtar män" är en ickefråga. Ett nej är ett nej för kvinnor för att de av naturen är hyperkänsliga kring sex, så är inte fallet för män. Varför diskutera det ens?
För att i diskussioner ska man gärna lyssna på andra och besvara vad de säger eller skriver, inte bara hålla en egen monolog. Det är allt annat än en ickefråga när det är just den frågan som lyfts.

Ursprungligen handlade det dock om att män tafsar snarare än våldtar. De flesta med något sånär rimlig förmåga kommer avfärda en sådant diskussion så länge den helt felaktigt formulerar problemet som att just män har problem med att låta bli att tafsa. Det är ju ren bullshit. Kvinnor tror i ännu större grad att de får leka med mäns kroppar.

Det faktiska problemet är alltså att vi vill att just män som grupp ska sluta tafsa, till skillnad från kvinnor som glatt kan fortsätta. Det är den riktiga formuleringen och något som jag är helt med på. Men det handlar alltså om att begränsa vad mannen tillåts göra kontra vad kvinnan tillåts göra - det handlar inte om att män som grupp tagit sig friheter som kvinnan inte gjort.

Självklart sitter det någon stackars utredare som begriper detta, men som inser att det inte blir några pengar för arbetet med en korrekt formulering eftersom det är assymetri åt fel håll - ett anspråk att begränsa mannen, snarare än korrigera att mannen inte kan bete sig. Men konsekvensen är att bara idioter lyssnar på den fullständigt infantila diskussion som följer utredningen, vilken kommer handla om hur vi slutar skapa den här manliga kulturen som tafsar (.... du är med på att kvinnor tafsar lika mycket? ser du problemet med diskussionen?).

Här på Flashback finns dock inga pengar, och heller inget behov av att ljuga ihop fel formulering. Män tafsar, kvinnor tafsar. Vi vill att män ska sluta tafsa.
__________________
Senast redigerad av Trillske 2017-01-16 kl. 21:02.
Citera
2017-01-16, 22:14
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av endumbonde
Jag är väldigt förundrad över att feministen inte som en konsekvens drog slutsatsen att en större del av invandringen borde bestå av kvinnor och barn. Idag är situationen att de flesta är män.

Men nej, där tog logiken om att det är män som tafsar slut. Feministerna vågar inte begära att migrationsverket tar hänsyn till att det är mer lämpat för Sverige och även för flyktingarna (kvinnor och barn är de mest utsatta) att fler asylsökande är kvinnor.

Värt att notera återigen. Jag är inte för massinvandring eller ytterligare en halv miljon via anhörighetsinvandringen de närmaste 3 åren. Jag vill lösa det genom att utvisa 80-90% av männen som kommit sista 3-4 åren och därmed skapa utrymme för kanske 25.000 kvinnor och barn att få asyl och skydd i Sverige.

Det är grundat på helt praktiska omständigheter. En sådan liten detalj som bostad till exempel.

Varför är det just feminister som ska ta ansvar för svensk invandringspolitik? Obegriplig slutsats som alla hela tiden gör på detta forum. Varför itne lika gärna pensionärspartiet? eller KD?
Samma obegripliga slutsats som ytterligare en pantad ärthjärna till SD politiker kläckt ur sig.

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/sto...dta-feminister
Citera
2017-01-17, 02:04
  #88
Medlem
Pansarveckets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Varför är det just feminister som ska ta ansvar för svensk invandringspolitik? Obegriplig slutsats som alla hela tiden gör på detta forum. Varför itne lika gärna pensionärspartiet? eller KD?
Samma obegripliga slutsats som ytterligare en pantad ärthjärna till SD politiker kläckt ur sig.

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/sto...dta-feminister
Vad sägs om "för att feministerna sitter i regeringen och har det yttersta ansvaret för habbelraset?"
Länken är helt irrelevant. Liksom PRO och KD.
Sluta peka bort. Feministerna sitter i regeringen och gör ingenting!

Hade du haft ryggrad hade du varit lika upprörd över det som alla andra.
Citera
  • 7
  • 8

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback