Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-08-10, 10:59
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ruttet-apple
Tar mig tid att svara på detta eftersom jag är mycket kunnig i nationalekonomi. Jag tror inte någon kommer flytta från Sverige för att kommunal/landstingskatt höjs med någon krona. Alliansen genomdrev under sin tid stora skattesänkningar med jobbskatteavdrag och slopad fastighetsskatt. Att man behöver höja skatten nu för att finansiera kostnader för migration och en åldrande befolkning är nog oundvikligt. Däremot kunde man göra det på ett ansvarsfullt sätt, t.ex. genom återinförd fastighetsskatt, arvsskatt, och kanske höjda marginalskatter. Med en progressiv beskattning går mindre köpkraft förlorad, jämfört med om man höjer kommunalskatt för alla.

Då är det definitivt mera ansvarsfullt att alla får betala i form av höjd inkomstskatt, eftersom nästan alla som betalar skatt har även rösträtt och har de röstat fram detta samhället, så skall dom få betala för det också.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback