Citat:
Ursprungligen postat av
bulletproofsoul
Nej det har jag väl aldrig påstått att det inte finns svenska våldtäktsmän och dessutom "normala" sådana. Det var det jag försökte säga, ta inte upp extrema exempel på grovt störda individer som snarast mer kan betraktas som anomalier, som ufon i det samhälle det lever i. Det främjar inte din sak. Det är ytterst få personer i Sverige som kan eller rättvist ska identifiera sig eller jämföras med tex Eklundh. Sedan kan man förstås diskutera om våldtäkt är en normal aktivitet oavsett habitual tillstånd på utövaren?
Vad bra att du kom på ett par gruppvåldtäkter begångna av svenskar. Det skulle vara oerhört skrämmande om det inte bland alla dessa mängder av fall även fanns exemplar från ursprungsbefolkningen.
Du påstod att svenska män inte gruppvåldtog, och jo det beteendet existerar även hos svenskar.
Och hur vet du att typer som Eklundh inte är rätt vanligt? Kanske inte är vanligt att de begår de brott som Eklundh gjorde, men typen…sliskig sexfixerad gubbsjuka är ju oerhört vanligt skulle jag vilja påstå, varenda ung tjej har nog stött på ett gäng "Eklundhar".
Citat:
Vad gäller det du kallar "kamp för att urskilja etnicitet på förövare" så är det inget som helst självändamål men informationen ska vara fri och sanningen ska alltid fram oavsett dess konsekvenser och det är endast genom sanningen vi får kunskaper att göra något åt problemet. I det här ämnet är kulturell och religiös tillhörighet några av nyckelfaktorerna och går inte att komma runt.
Fixeringen av att sätta stämpeln "annan etnicitet" på vådltäktsmän är ju uppenbar i dagens samhälle.
På detta forum är det ju en överväldigande majoritet som jobbar hårt för saken.
Och de gör det inte för att de värnar om kvinnors liv och mänskliga rättigheter utan enkom pga rasism.
De har dock fett fel logiskt i sitt resonemang, eftersom våldtäkter bevisligen existerar i alla etniska grupper i mer eller mindre grad. Alltså bör man leta annanstans.
Räcker alltså med att ha en kapabel logisk del i hjärnan och använda sig av vad den arbetar fram med hjälp av statisitsk, för att fatta detta. Rätt enkelt.
Citat:
Etnicitet har förresten inget med kultur att göra. Jag som etnisk svensk kan praktisera och anamma vilken kultur som helst liksom någon med annan etnicitet kan praktisera svensk kultur. Om jag sedan kan anses vara en kines för att jag praktiserar kinesisk kultur låter jag vara en öppen fråga för en annan diskussion.
För mig är det så här:
David Batra är ett exempel på vad jag i en tolkning av etnicitet skulle kalla för svensk. Han är uppvuxen och lever helt efter gruppen svenskars normer, traditioner och värderingar. Alltså tillhör han svenskarnas lilla etniska minoritet i världen. Han tillhör "oss". Man kan också bredda detta till skandinaver, nordbor eller nordeuropéer.
Använder man etnicitet som symbol för enbart genetik så är han inte det, då är han en indier.
Jag kör oftast den första definitionen, eftersom det är den som är av intresse, ibland den andra.
Och båda definitionerna är faktiskt godkända idag. begreppet är ett tämligen luddigt ett.
Citat:
Den här normala tvåbarns fadern, välfungerande med god ekonomi och bra jobb är intressant i sammanhanget. Visst han kan vara en våldtäktsman, inte alls otroligt och det är därför du inte ska lita på folk du inte känner. Känns fraser som "men han var ju såååå trevlig" eller "hur kunde det här hända i vår lilla stad" eller "otroligt att något sådant kan hända i Sverige det kunde jag aaaldrig tänka mig". Det är oftast kvinnor som fäller dessa kommentarer lustigt nog och det tyder på en naivitet som inte är hälsosam. Den här normala tvåbarnsfadern kan också vara en mördare eller han kan tycka om att ha sex med djur eller han kan ha ett för starkt intresse för barn. Mord, tidelag och pedofili räknas inte som normala aktiviteter av samhället. Väldigt få individer accepterar och ser något positivt i dessa aktiviteter. Det finns inget normerande över dessa aktiviteter eller böjelser. Hur är det då med våldtäkt? Är det en normal aktivitet? Där menar du att samhället och många individer, dvs män accepterar och tillochmed tycker att våldtäkt ska vara något normalt och positivt? För om du menar att manlighetsnormen inbegriper att det är ok med våldtäkt så blir det konsekvensen av ditt resonemang. Då frågar jag mig att är det verkligen så det ser ut i dagens Sverige?
Är sexualiteten som är normsatt. Du har en norm för sexualitet för män och en annan för kvinnor.
Normen för manlig sexualitet är att män har social rätt ta för sig när helst de kan.
Har de en chans så är det NORMALT att män tar för sig.
Är därför du får otroligt många obehagliga scenarier i div. domstolar och medier, där män inte verkar klara (inte vissa män inom rättsväsendet heller) förstå detta med kvinnans sexuella vilja.
Och är exakt detta som den nya förslaget till samtyckelag handlar om.
Citat:
Om vi tar din normala våldtäktsman och vi skalar bort allt som kan tänkas påverka hans handlande dvs psykiska problem, personlighetsstörningar, arv, miljö, kulturell och religiös tillhörighet, yttre problem som dålig ekonomi, dåligt förhållande, klassiker som mobboffer under uppväxten, alkoholiserade frånvarande föräldrar samt alla andra kända och okända faktorer vi kan komma på och låter våran våldtäktsman vara en alltigenom supernormal, lyckad välfungerande person (en person som egentligen inte existerar) så återstår ändå frågan, är hans handlande normalt? Är det normalt att våldta?
I vissa fall ja, se ovan.
Du har oändliga exempel, med exakt denna välfungerande, ofta unga kille, som har vad han tycker är sex…med en tjej som uppfattar det som våldtäkt, i ett samhälle som sen dömer det juridiskt eller socialt till än det ena eller andra.
Citat:
Måste korta ner text
Och är inte denna koppling mellan sexualitet och våld och kränkning styrt av normer kring sexualitet? Eller tror du detta synsätt kring det sexuella behovet av att kränka andra är genetiskt hos just gruppen män?
Det tror jag INTE kan jag väl precisera. Sexualitet är en känsla som vi får och detta är genetiskt/ biologiskt styrt, HUR vi sen uttrycker den, eller tillåts uttrycka den i våra samhällen är däremot socialt konstruerat. För båda könen.
Och om detta ditt presenterade synsätt att våldtäkt beror på sexualsadistisk personlighetstyp, hur förklarar du då massvåldtäkter under krig? Att så oerhört många män, speciellt unga dito i kaos-samhällen ( ex. Kongo) verkar lida av denna åkomma?
Men ja det är för jävligt att så många män i världen oavsett etnisk tillhörighet växer upp i miljöer där det är ok att köra kuken i andra människor utan att där finns något behov av respekt eller ömsesidighet och att detta beteende t.o.m hyllas som höjden av manlighet i grupper av andra män.
Är exakt detta feminismen och jag nu sitter och säger. Sexuellt våld är ofta inbyggt i manligheten.
Vilket är för jävla taskigt. Mot MÄN inte minst.
Citat:
Måste korta ner text
Håll isär språket och "görandet" ett tag.
Du kan som man sitta veckan efter och skryta med att du fick "limma på", att du drog hem en aspackad tjej som du "drog över" orden/ begreppen för detta flödar minst sagt.
Du kan t.o.m i viss fall dokumentera/ ta bilder av vad du som kille och dina kompisar roat er med en tjej under en fest…och sända runt till andra, finns massor med exempel kring detta. beteenden som helt självklart är olika former av övergrepp på tjejen/ tjejerna i fråga, men som anses som så "normalt" att man kan sända runt det som skryt.
Stuberville fallet ex. eller vårt eget Bjästafallet.
Båda fall där gärnignsmännen självklart INTE går runt och skryter med att de vådltagit någon…våldta som begrepp är ju fult och itne accepterat…men de skryter med att de tvingat sig på en tjej, eller att de grovt kränkt någon sexuellt…och ja, folk i deras närhet accepterar detta.
Och i vanlig ordning så är det tjejernas fel.
Denna fråga är ju mer en kamp om var definitionen ska gå och inte minst vems felet ska vara när någon blivit våldtagen eller sexuellt utnyttjad.
Ska det vara ok för män att ta för sig sexuellt av någon som inte uttryckligen visar eller säger att de är intresserade, bara för att de kan? Ska detta beteende anses som tufft, coolt och manligt (äga makt)?
Är det killar och mäns eget ansvar se till att detta inte händer och om det händer bära ansvaret för det? eller är det alltid kvinnors ansvar att se till de inte råkar var i vägen för denna typ av man, som alltså kan vara vem som helst. Allt från taxichauffören, din skolkamrat på en blöt fest till din egen pappa.
Är där frågorna ligger idag.
Citat:
Måste korta ner text
Du finner det inte alls konstigt att kvinnliga psykopater eller kivnnor från Rinkeby inte har detta beteendemönster?
Var är din förklaring till detta?
Varför lurar inte unga tjejer byxorna av unga söta killar på div. blöta fester, fotar av dem i kränkande positioner och lägger upp på någon site för allmän behåning? med texten skolans lilla hora under? Hade ju varit skitenkelt.