Konstant inkompetenta beslut, ej trovärdigt för astronauter på iss.
Utomjordingen kändes inte alls intelligent utan levde på människors idiotiska val baserade på känslor.
Om det var såhär i verkligheten hoppas jag inte vi hittar liv i rymden.
Är väl det jag störde mig på också, jag förstår att man måste "fixa" till ett misstag för att få igång själva handlingen men att kela med en okänd organism utan att veta om den är intelligent, giftig eller på något annat sätt farlig är totalt idiotiskt och jag tror inte någon forskare hade uppvisat sådan brist på omdöme i verkligheten.
Har sett den. Har svårt fö ryan reynolds tyvärr. Så smalt mellan ögonen, så karln ser geuint ointelligent ut. Fungerar dåligt i rymdrullar såklart.
I övrigt är ju filmen slut när varelsen kommer ut ur rummet, eftersom varenda spor kan proliferera, så kan man då naturligtvis inte tillåta någonting överhuvudtaget att återkomma till jorden, vilket naturligtvis alla ombord på en forskningsstation i rymden begriper.
Tycker folk är lite väl hårda mot karaktärernas beslut och agerande i filmen. Det är såhär människor fungerar i verkligheten när man stöter på saker man aldrig sett innan. Det är samma anledning som att folk står och tittar på en inkommande tidvattenvåg alldeles för länge innan de inser att de borde röra på sig och springa för livet. Människan blir dum när man är nyfiken, det är så vi fungerar, och astronauter är inga undantag. Ja, de är topptränade för att vistas i rymden och ofta väldigt intelligenta och sunda personer, men de är inga super humans. De är fortfarande människor med känslor. Det är bara att läsa på om t.ex. astronauter som vistats tillsammans på rymdstationer och inte stått ut med varandra och varit riktigt förbannade på varandra - men fullföljt sina uppdrag enbart pga professionalism.
Sedan är alltid karaktärer i filmer porträtterade på ett sätt som gör att det ibland kan vara svårt att köpa det faktum att de skall föreställa topptränade astronauter, men det har ingenting med nyfikenhet att göra.
Jag tyckte Life var överraskande bra, jag satt som klistrad från början till slut. Och slutet är ju en fantastiskt kuslig vändning som lämnar en sittandes med obehag i magen. Det är precis så en bra skräckfilm skall få en att känna.
Jag tyckte Life var överraskande bra, jag satt som klistrad från början till slut. Och slutet är ju en fantastiskt kuslig vändning som lämnar en sittandes med obehag i magen. Det är precis så en bra skräckfilm skall få en att känna.
Håller med. Man kan dessutom konstatera att Life -- säkerligen medvetet -- vänder på Alien-konceptet på två centrala punkter:
(1)Alien slutar med en ensam kvinna (Ripley) som finner sin räddning genom att fly från ett kontaminerat och snart exploderande rymdskepp genom en räddningskapsel. Tvåan slutar på samma sätt. Prometheus också, mer eller mindre. I Life bjuds vi in att tro att detta blir räddningen här också, tills man fattar att Fergusons kapsel kommer gå förlorad i tomma rymden, vilket är ett synnerligen mardrömsaktigt slut.
(2) I Alien-filmerna kommer monstret aldrig till jorden (bortsett från AvP, men de räknas knappast). Så sker här, med katastrofala följder.
Det enda jag egentligen ogillade var att de kallade grejen "Calvin" även efter att den freakat ut. "It" hade varit naturligare. Även den svarte vetenskapsmannens affektion för den där grejen var lite osannolik.
Grym musik. Hade inga problem med skådisarna.
Förstår heller inte riktigt invändningen att filmen skulle vara "slut när varelsen kommer ut ur rummet, eftersom varenda spor kan proliferera, så kan man då naturligtvis inte tillåta någonting överhuvudtaget att återkomma till jorden, vilket naturligtvis alla ombord på en forskningsstation i rymden begriper." Om besättningen lyckades göra sig av med den där grejen tvivlar jag starkt på att NASA eller vilka det nu är som bestämmer skulle neka dem att återkomma till jorden pga smittorisk. Visst, det vore rationellt, men med den mediala uppmärksamheten osv vore man nog villig att ta en risk med lite karantäner och dylikt. Eller jag vet inte, det beror kanske på vad för slags analyser de kommer fram till, men hursomhelst tycker jag det inte är nått man tänker på överdrivet mycket.
Vilken jävla pissfilm! Varför använde de inte nån form av megakyla mot Calvin? Han låg ju i dvala vid minusgrader. De hade kunnt megachocks honom med -200 minus grader så var det bra sen.
Och slutet sög verkerligen, antar att de menade att jake styrde fel kapsel ut i rymden eller? jävligt otydligt.
Austronaterna som var "macho", knappast hade en riktig austronat gjort som ryan reynolds och slitit upp dörren o satt hela besättningen i fara.
Vilken jävla pissfilm! Varför använde de inte nån form av megakyla mot Calvin? Han låg ju i dvala vid minusgrader. De hade kunnt megachocks honom med -200 minus grader så var det bra sen.
Och slutet sög verkerligen, antar att de menade att jake styrde fel kapsel ut i rymden eller? jävligt otydligt.
Austronaterna som var "macho", knappast hade en riktig austronat gjort som ryan reynolds och slitit upp dörren o satt hela besättningen i fara.
Allt var negerns fel som vanligt.
-1 poäng jävla neger film.
Såg du inte när Calvin rörde sig ute i rymden utan problem?
Överraskande bra. Viss ologik får man stå ut med.
Jag tycker den var bättre än senaste Alienfilmen.
Ja den var bättre än senaste Alienfilmen, t.ex. inte lika platta och meningslösa karaktärer. Den var bättre än vad jag trodde den skulle vara faktiskt.
Ett vanligt problem med skräckfilmer som tar plats ute i rymden är karaktärernas irrationella beteenden. Life tycker jag var relativt förskonad från detta, det går ganska lätt att förstå deras agerande genom filmen. Hade de i alla situationer handlat som robotar hade folk klagat på detta istället.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!