Helt rätt att ge honom sparken. Rätt konstigt att det kommer upp precis nu dock, nästan som att någon inne på Disney ogillade honom och bestämde sig för att gräva upp varenda kontroversiell tweet han/hon kunde hitta.
Många verkar föreslå Taika Waititi som ersättare, men frågan är om det är en bra idé. Det enda Thor: Ragnarok har gemensamt med Guardians-filmerna är den visuella stilen och att de utspelar sig i rymden.... Komedin är helt annorlunda, Taika är en filmmakare som använder sig mycket av improvisation medan Gunn håller sig till manus. Om Taika regisserar Gotg 3 tror jag att det kan gå snett.
Eftersom Gunn redan skrivit manuset till Gotg 3 skulle jag föreslå någon som redan har erfarenhet av att regissera hans manus. Raja Gosnell, som regisserat Scooby-Doo 1 och 2 är min top pick.
Citat:
Ursprungligen postat av
E550
Det är för övrigt hysteriskt kul att nu se liberaler och SJWs gå bananas när deras egen vidriga taktik att gå efter motståndare och försöka förstöra deras liv baserat på att de har motsatta åsikter nu används mot dem själva. Förhoppningsvis får vi se mycket mer av detta i framtiden.
Fast nu fick han ju inte sparken pga av sina extremvänster-tweets.