Obligatorisk läsning för de som inte fattat varför en syndande muslim genom jihad och terrordåd, kan renas från sina synder och nå paradiset.
Mohamed Omar, fd muslim, reder ut:
Citat:
Visst kan en jihadist dricka sprit
----
Den islamske extremist som syndat, genom att dricka alkohol eller se på porr, kan renas från alla sina synder genom att föra det heliga kriget, skriver Mohamed Omar.
På sociala medier möter jag åsikten att Mohamed Bouhlel som massakrerade människor i Nice på Frankrikes nationaldag inte bör beskrivas som jihadist. Varför? Eftersom han inte levde strikt i enlighet med islams moral. Han drack till exempel sprit.
Men det som gör en muslim till jihadist är att han för jihad, det heliga kriget. En jihadist behöver inte vara en perfekt muslim i andra avseenden. Usama bin Ladin tyckte till exempel mycket om porr och männen bakom 11 september-attacken sägs ha besökt barer. Det som gör en muslim till muslim är bekännelsen, att man bekänner sig till religionen, inte att man är syndfri. Alla människor är syndare, sa Muhammed, men de bästa av dem är de som omvänder och bättrar sig.
På samma sätt som i kristendomen är det inte syndfrihet som utmärker en god muslim, utan syndamedvetande. En god muslim ska ständigt tänka på sina synder i ånger och be om förlåtelse. Profeten Muhammed talar om Gud som förlåtande och barmhärtig. Han förlåter alla synder förutom avgudadyrkan. Till och med de allra bästa muslimerna, Muhammeds närmaste lärjungar, begick synder och kämpade mot sina begär att bryta mot buden.
Muhammed lärde också att ett sätt att få förlåtelse och renas från alla sina synder är att föra det heliga kriget, att strida för Muhammeds religion. Den som dör i det heliga kriget är martyr och kommer till paradiset. I vissa yttranden beskriver Muhammed jihad som den bästa av gärningar.
---
Det är inte alls ovanligt att muslimer som tidigare slarvat med sina böner, som inte levt som strikta rättrogna, omvänder sig och blir fanatiker. Flera jihadister har en sådan historia. Man bör komma ihåg att några av profeten Muhammeds bästa och mest lojala krigare, var nyomvända.
---
Så kan en jihadist dricka sprit? Ja, därför att ingen människa är perfekt och vissa begär kan ibland bli tron övermäktiga. Men en god muslim försöker stå emot, han vet att det är fel att dricka sprit och skulle känna ånger efteråt. I fallet Bouhlel, Nice-jihadisten, är det inte helt klart om han fortsatte dricka sprit efter att han började gå till moskén i april i år.
http://samtiden.nu/25890/visst-kan-e...-dricka-sprit/
Vilket förklarar varför en bisexuell kriminell fläskätande missbrukare, är den perfekta måltavlan för att övertygas om att begå självmordsdåd.