07.08.2017.
"...en 81-årig kvinde i Korsør..."
"– Kan I ikke se alderen på de ejere af Hyundai-biler, I nu opsøger?
-Jo, det kan vi godt, men bilen kan jo have været lånt ud eller brugt af andre, lyder svaret til Sjællandske fra efterforskningsleder og vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi. Den 81-årige kvinde,
hvis bil i øvrigt er i en mørk farve, ønsker ikke at stå frem."
"– Jeg tror, at der findes omkring 8000 indregistrerede biler i Danmark af det pågældende mærke. Vi har udvalgt et vis antal ud fra nogle kritierier, som jeg ikke vil fortælle om. Dem er vi nu i gang med at kontakte, men det kan meget vel være, at vi senere går endnu bredere ud,..."
"Foruden ejere af Hyundai-biler indgår bilforhandlere og udlejningsfirmaer også i bestræbelserne på at fælde Emilie Mengs morder.
Det er ikke muligt på optagelserne at se, om den mistænkte Hyundai-bil var forsynet med danske eller udenlandske nummerplader."
https://www.sn.dk/slagelse-kommune/8...-i-emilie-sag/
Ettersom politiet oppsøkte en bileier med en Hyundai i en mørk farge, har de kanskje tenkt på muligheten for at den bilen som GM brukte kan ha vært omlakkert?