Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-07-10, 15:27
  #13
Medlem
OlagligtDjurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bleppe_Bf
Gör en googlebildsökning på hans namn. Just sayin'

Omåttligt populär bland överklassen verkar det som. De borde kunna ge honom ett jobb.
En riktig PK-maskot som alla skulle kasta sig över, och med egen jobbannons i expressen.
Killen är ju så gott som redan anställd.
Citera
2016-07-10, 15:30
  #14
Medlem
srinivasas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bleppe_Bf
Gör en googlebildsökning på hans namn. Just sayin'

Stureplanskrogarna tycks locka Kevin...
Citera
2016-07-10, 15:40
  #15
Medlem
Jag vet inte riktigt vad folk har för förväntningar av livet idag. Folk verkar tro att det bara är att kämpa sig igenom gymnasiet med bra betyg så löser sig allt. Tyvärr är verkligheten en helt annan. När man går ur gymnasiet slåss man om jobben med resten av alla ungdomar som tror precis samma sak. Gymnasiet är, om det inte är en yrkeslinje, bara en språngbräda för vidareutbildning. Annars får man ha kontakter eller vara bra på att skriva CV/personligt brev för att väcka intresse. Provanställningar är till för att se ifall man klarar av jobbet. Gör man inte det så slutar det oftast med uppsägnin. När det som i artikeln handlar om säljjobb brukar lönen bestå av en del provision. Eftersom det som alltid i MSM ges för lite info, så kan den stora löneskillnaden i lön mot hans vita medarbetare bero på att han inte säljer tillräckligt bra istället för hudfärg. Säljer man dessutom dåligt under Provanställningar för ett säljjobb känns utgången ganska logisk.

Som i vanlig ordning kommer detta
1. ifrågasättas av vanligt folk pga bristande info.
2. Hävdas ytterligare rasism när man ifrågasätter.
Börjar tröttna på snyftartiklar där man bara förväntas svälja allt med hull och hår utan att ifrågasätta. Kan det bevisas att det varit någon form av rasism skall det givetvis läggas fram bevis och gå till domstol. Jag själv känner både (om det nu måste nämnas ras/hudfärg/etnicitet som anledning i artikeln) en svart bekant och flera med annan utländsk bakgrund som jobbar/jobbat som säljare. En del riktigt duktiga och har plockat ut löner större än min industrilön inkl skifttillägg.

Minns inte om det var i våras eller förra året.
Men då var det någon invandrad bergingenjör som inte kunde få jobb. Har dock för mig att han endast sökte inom några mils radie(i skåne). Han var alltså inte sugen på att flytta upp till Norrland där man säkert fått jobb(pga alla berg ni vet).

Sanningen är att jobbmarknaden inte är var den varit. Ibland måste man flytta för att få jobb(gjort det själv). Man utnyttjas om man är ung och/eller har liten arbetslivserfarenhet. Ofta pga att det finns subventioner för att anställa vissa grupper/personer. Det är bara "man up" och inse att gymnasiet inte är det svåra i livet. Välkommen till vuxenvärlden grabben. Kämpa på!
Citera
2016-07-10, 15:49
  #16
Medlem
Detta kan inte vara sant, satir?

Om det skulle mot förvånat vara sant så förvånar mig inte att han inte får något jobb. Killen verkar inte ha alla hästar hemma och speciellt efter den här artikeln så hade jag aldrig anställt honom.

Folk som skriker om rasist i tid och otid och förväntar sig en massa saker utan ansträngningar skulle jag aldrig anställa.
Citera
2016-07-10, 15:50
  #17
Medlem
Man förvånas gång på gång hur utbredd diskrimineringen är mot rasifierade. Speciellt på arbetsmarknaden. Kevin är bara en i mängden.
Citera
2016-07-10, 15:54
  #18
Medlem
Här är som han säkert vill att jag/någon lägger ut hans LinkedIn


https://se.linkedin.com/in/kevinpedral

Ser ju inte så många kort anställningar där. En med 7 mån.
Sedan har han ett år utan anställning.
Jag hade nog dock tagit bort/ändrar texten "After a well needed break from work, i'm ready to take on new professional challenges since i've rediscovered my love selling"
Från texten. Ger inget bra intryck trots ett som jag tycker rätt bra skrivet cv.

Läser du detta så har du ett tips Kevin.

Edit : hade nog även skrivit med interna utbildningar. Men kanske syns om man har konto å kan gå in?
__________________
Senast redigerad av murmelzebra 2016-07-10 kl. 16:01.
Citera
2016-07-10, 16:04
  #19
Medlem
Hur vet han att det handlar just om hans ursprung varför han inte får jobb? Många svenskar kämpar dagligen för att skaffa jobb.


60% av alla jobb i Sverige är också kontaktjobb. Alltså 60% vi ser som har jobb fick det via bekant, släkting, vän etc. Sen så väger inte samhällskunskapsprogrammet ifrån gymnasiet precis mycket på arbetsmarknanden.


Mitt tips till den här snubben. Sök YH/Högskola eller random yrkesutbildning och samla på dig yrkesutbildningsbevis.
Citera
2016-07-10, 16:06
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av murmelzebra
Här är som han säkert vill att jag/någon lägger ut hans LinkedIn


https://se.linkedin.com/in/kevinpedral

Ser ju inte så många kort anställningar där. En med 7 mån.
Sedan har han ett år utan anställning.
Jag hade nog dock tagit bort/ändrar texten "After a well needed break from work, i'm ready to take on new professional challenges since i've rediscovered my love selling"
Från texten. Ger inget bra intryck trots ett som jag tycker rätt bra skrivet cv.

Läser du detta så har du ett tips Kevin.

Edit : hade nog även skrivit med interna utbildningar. Men kanske syns om man har konto å kan gå in?


Alltid trevligt med grammatikfel i CV:et också, ger lite personlighet.

Visste inte att Bromma gymnasium var ett toppgymnasium? I och med att 75% av befolkningen har behörighet.
Citera
2016-07-10, 16:12
  #21
Medlem
Killen har bara gått ut gymnasiet, och tror att han ska få alla jobb han pekar på i dagens samhälle med stenhård konkursens, annars är det såklart rasism det handlar om.
Citera
2016-07-10, 16:31
  #22
Medlem
kottedelakottes avatar
Konstigt. Jag är vit som snö och kan okså hitta ingen bra jobb, även om jag har bra utbildning...
Är det östeuropeiskofobi?
Citera
2016-07-10, 16:35
  #23
Avstängd
Sickmyducks avatar
Vilken jävla pajas! Skyller sina egna misslyckanden på rasism när allt handlar om att han har helt orealistiska förväntningar och kraftigt överskattar värdet av sina meriter.

En gymnasieexamen i ett teoretiskt ämne är inte värt att jävla skit på arbetsmarknaden idag. Så ser verkligheten ut för ALLA oavsett etnisk bakgrund. Man ska vara glad om man lyckas få ett jobb inom en kort tid efter studenten ö.h.t.

Kevin påstår att om han hade haft en annan etnisk bakgrund så hade han haft det mycket enklare, nej det hade du inte haft Kevin.

Jag är en vit, pursvensk man med ett fint för och efternamn som efter att jag hade avlagt en gymnasieexamen med goda betyg i samhällsvetenskap från en av de bästa skolorna i stan tvingades möta exakt samma tuffa verklighet som Kevin möter.

En verklighet som bestod av lågavlönade "skitjobb" med dåliga arbetstider som telefonförsäljare, kundtjänstmedarbetare och liknande. Dessa jobb fick jag dessutom inte ens enkelt utan det krävdes att jag sökte många jobb, sprang på intervjuer och liknande innan jag fick jobben.

Kevin jobbar inom försäljning där lönen styrs av provision och eftersom hans kollegor säljer mer så har de högre lön, även detta påstår Kevin beror på rasism... helt sjukt.
Citera
2016-07-10, 16:44
  #24
Medlem
Citat:
Nu vill jag i ren protest säga upp mitt svenska medborgarskap, skriver säljaren Kevin Pedral.

Ajdå hur ska vi klara oss?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback