Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2017-09-15, 18:48
  #13
Medlem
Jag blev diagnostiserad MB chrons 2008. Började med pentasa som inte verkade funka , fick sedan azatriopin som inflammerade pancreas så det fick jag sluta med tvärt. Fick sedan humira som funkade bra ett par år tills förra våren då jag fick så sjuka smärtor. Alla prover som togs visade sig dock normala. Gjordes både gastro- och koloskopi utan fynd. Remiss skickades för MR som jag fick vänta på i 9 fucking månader, vårdgarantin gäller dessvärre inte röntgen. Läkaren menade till slut på att " smärtan kan sitta i mitt huvud" dummaste jag hört, något var uppenbarligen fel då varken kortison eller annat gjort smärtan mildare. Men efter MR visade det sig alltså att jag hade ett 60 centimeter långt sår vid sista biten av tunntarmen. " förstår att du haft ont " hette det då. humiran hade alltså slutat verka och jag sattes in på entyvio februari -17 .
Först får man ju få ofta, idag går jag var 8:e vecka. Har gått upp i vikt något fruktansvärt. Har inte hittat info om sambandet mellan entyvio o viktuppgång i Sverige men i usa verkar många ha gått upp i vikt av medicinen. Har oxå ibland känt lite ledvärk.. händerna o fötterna gör ont men det går ofta över. Fick även exem i ansiktet, trötthet . Men utöver allt det där har såret blivit mindre o ja har inte lika ont som förr.
Citera
2017-09-15, 23:16
  #14
Medlem
Fick Crohns vid 20 års ålder, 2014.
Haft remicade (sattes ut pga. luftvägsinfektioner), haft Humira (sattes ut pga. neurologiska symptom med så jävla smärtsamma stickningar och muskelryckningar i hela kroppen, som jag dratts med nu i ett år), hade Imurel endast under ca. en månad (sattes även den ut ifall de skulle vart biverkningar). Varit obehandlad i ca. ett år nu. De neurologiska symptomen är riktigt handikappande men magen är den även helt kaos, samt har minst ett sår i tunntarmen som gör sig påminnt.

Tror dock inte medicin är lösningen på problemet för oss med UC/ Crohns, samt alla biverkningar är helt åt skogen.
Citera
2018-04-04, 21:42
  #15
Medlem
Update: Då jag är riktigt sjuk i min Crohns och har en redig förträngning lutar det åt operation, operation dels för att bli kvitt sjukdomen men också för att jag ej svarat på de mediciner som ges. Äter Entocort tills operationen. Hade jag inte ätit Entocort hade jag haft magkramper, diarre etc. som lindras av medicinen.
Citera
2018-11-09, 13:59
  #16
Avstängd
Hejsan,

Fortsatte du med Entyvio? Hur blev det?

Har själv precis börjat, skönt att biverkningarna inte var så kraftiga.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback