• 1
  • 2
2016-06-23, 21:24
  #1
Medlem
newmills avatar
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article23051173.ab

Fallet är mycket likt det fall som inträffade i Malmö tidigare.
Enda skillnaden är att denna sjuksköterska har använt sig av någon hjärtmedicin och snubben i Malmö körde väl på något rengöringsmedel.
Är det någon som vet vilken medicin han överdoserade patienterna med?
Citera
2016-06-23, 21:28
  #2
Medlem
b00b00s avatar
Hjälper dig med lite citat från artikeln. Särskilt med tanke på den aversion som finns mot AB bland flashbackare.

Citat:
Sjuksköterska misstänks ha mördat 30 patienter
En 39-årig före detta sjuksköterska kan vara Tysklands värsta seriemördare i modern tid.
Han är redan dömd för att ha mördat två patienter, men nya obduktioner visar att han kan ha mördat ytterligare 27 personer.

Sen finns det ett fall i Danmark rörande en sköterska som tagit patienter av daga under en längre period. Hittar inte tråden, så tips är välkommet att veta hur det gick i den rättegången.
__________________
Senast redigerad av b00b00 2016-06-23 kl. 21:31.
Citera
2016-06-24, 00:08
  #3
Medlem
Så kan det gå om man anställer folk som är kuku inom vården - Den svenske mördaren var ju tydligen helt väck och saknade (förnuftigt) uppsåt.

Han lever än idag tror jag? Malmö dåren.
Citera
2016-06-24, 12:32
  #4
Medlem
newmills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bacto
Så kan det gå om man anställer folk som är kuku inom vården - Den svenske mördaren var ju tydligen helt väck och saknade (förnuftigt) uppsåt.

Han lever än idag tror jag? Malmö dåren.

Jo, han lever än idag vad jag vet.
Är det någon som vet vilken medicin som dåren i artikeln använde sig av?
Det stod ju att han sökte uppmärksamhet genom att återuppliva patienterna och på så sätt få beröm av sina kollegor. Men det blev tydligen hans fall också då en av läkarna fattade misstankar eftersom han tyckte att det var konstigt att aktuell GM alltid fanns i närheten när någon var på väg att kasta in handduken.
Måste iaf varit en ganska så potent medicin som fick folk att trilla av pinn till höger å vänster.
Citera
2016-06-24, 13:29
  #5
Medlem
BoISarens avatar
Rubrik justerad
(Tyskland) tillagt

//Mod
Citera
2016-06-24, 23:54
  #6
Medlem
wishyouwereheres avatar
Här e den, Niels Högel, ville va hjälte genom ge dem gift, sedan rädda dem. Ofta dog dem
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Niels_Högel
Citera
2017-08-28, 11:52
  #7
Medlem
burgertowns avatar
Ajmalin verkar ha varit medicinen som Niels H använt

http://live.nwzonline.de/Article/874...iemand-Niels-H

EDIT: Medicinen heter nog Gilurytmal, där ajmalin är den verksamma substansen.
__________________
Senast redigerad av burgertown 2017-08-28 kl. 11:56.
Citera
2017-08-28, 11:55
  #8
Medlem
PiusXIIIs avatar
Niels Hoegel - tysk seriemördare nu misstänkt för 84 mord.

Niels Hoegel, tysk sjuksköterska som redan är dömd till livstids fängelse för att ha mördat två patienter, misstänks nu för att ha mördat 84 stycken.

Orsaken ska ha varit att han var uttråkad och ville få uppskattning när han försökte återuppliva patienter som han givit en en överdos av en hjärtmedicin.

Den här typen av mord är väl ovanliga, men förekommer. Man undrar vad det är för typ av människa som kan göra något sådant. Vi hade ju ett fall i Malmö, när en artonårig beredskapsarbetare mördade ett stort antal åldringar för att han "tyckte synd" om dem. Jag har också något i bakhuvudet om en liknande historia i Västervik, men jag kanske blandar ihop begreppen?

Jag kan inte låta bli att fråga mig om det inte finns ett stort mörkertal när det gäller den här typen av brott? Om det finns ett stort antal seriemördare på våra sjukhus som aldrig avslöjas och lagförs?

Vad tror ni?


Tyskland http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/...t-84-patienter

Sverige http://www.expressen.se/kvallsposten...-seriemordare/
Citera
2017-08-28, 13:07
  #9
Medlem
UT64s avatar
Vet inte mycket om själva fallet, men jag noterar att Svensk media kör med fullpixling.

Jag tippar på att mördaren har turkiskt ursprung vilket till varje pris måste döljas.

Bildsökning Google: https://www.google.se/search?q=niels...ih=588#imgrc=_
Citera
2017-08-28, 17:02
  #10
Medlem
Kennethkvartings avatar
Nu verkar ju den här göken inte ha ägnat sig åt sk barmhärtighetsmord, men angående mörkertal gällande barmhärtighetsmord drar jag mig till minnes ett fall i Frankrike för några år sedan.

Det var iaf en läkare eller sjuksköterska som blev dömd för att ha barmhärtighetsmördat en döende patient, då skickades det in tiotusentals anonyma "namnunderskrifter" (hur nu det går till) från läkare och sjuksköterskor som erkände egna barmhärtighetsmord.
Citera
2017-08-28, 17:10
  #11
Medlem
Det står att "under rättegången erkände Hoegel att han mördat många fler, och fler än hundra av mannens tidigare patienter grävdes upp för obduktion".

Vi får hoppas det kan hittas om han verkligen har mördat dem. Kan det hända att han bara säger det? Som Quick/Bergwall?
Citera
2017-08-28, 20:33
  #12
Medlem
PiusXIIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jo5h2pe
Vi får hoppas det kan hittas om han verkligen har mördat dem. Kan det hända att han bara säger det? Som Quick/Bergwall?

En skillnad är ju att man här har ett antal offer med direktkoppling till Hoegel som bevisligen har fått en överdos av denna medicin.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in