Citat:
Ursprungligen postat av
Emperor1113
Har tråden nämt något om det norska korståget:
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Norska_korståget
Eller att vikingar fanns i Slaget vid Manzikert 1071
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Slaget_vid_Manzikert på östroms sida, annars var slaget vid Manzikert ett slag som senare skulle ge upphov till de europeiska korstågen riktade mot Levanten.
Områden/länder det riktades korståg mot var områden/länder som araberna ockuperade under den
islamiska expansionen som Spanien och Palestina.
Senare skulle de muslimska turkarna som en ny spelare i regionen på 1000 talet börja också ockupera Anatolien dvs det nuvarande Turkiet som hade varit Romerskt och Europeiskt ända sen antiken.
Kontakt mellan muslimer och vikingar kan mycket väl ha funnits men så länge inga trovärdiga bevis finns? för större än så behöver man inte överdriva att annat kunnat vara inblandad.
Allt handlar om makt och ifall man vill ha makt så behövs det guld och silver.
Tror nordmännen fick en lucka i en orolig tid vilket gjorde att vi kunde bli så mäktiga i ett par hundra år, innan vi även fick rätta oss in i ledet.
Detta började med Karl den stores expansion in i saxarnas land på 700-talet men där det eskalerade åren mellan 782-785 där man blev halshuggen om man inte konverterade till kristendomen (massakern vid Verden), oftast flydde dom även till Danmark dom saxiska kungarna/upprorsmakarna Widukind är ett exempel.
Araberna hade en väldigt makt över handeln runt Medelhavet vilket gjorde det osäkert för kristna att bedriva handla där eller i alla fall frakta varor och även dyrt då Araberna lade en straffskatt på "kufars", i början av 790-talet la frankerna och den katolska kyrkan ett "motbud" att kristna inte fick handla med några andra än andra kristna (kanske var så hårt att man inte fick handla än med andra katoliker) vilket drabbade oss nordmän, vilket föranledde attacken på den engelska missionens fäste på Lindisfarne 793, och kommande 10-20 åren var det även dessa mål man attackerade och plundrade. Men vi anlade ju även handelsplatser i dessa områden så som Dublin ch York.
Samtidigt så händer även något annat samtidigt som attackerna mot kristna kloster och kyrkor och det är att arabiska mynt börjar flöda in på den skandinaviska halvön från år 800-830 för att sedan trappas ner till mitten och slutet av 900-talet (när vissa kungar börjar konvertera till kristendomen).
Ser man även vad handelstäderna låg placerade runt Östersjön exempel Truso och Kievriket så ligger dom vid strategiska platser för floderna (dåtidens motorvägar) som leder ner mot Mellanöstern och speciellt ner till den kristna staden Konstantinopel och detta gör att en stor ny handelsväg blir tillgänglig när det osäkra Medelhavet sitter fast i något slags religionskrig för att få in varor i Europa och tvärtom ner till Mellanöstern med ett folk (nordmän) som struntar i vad andra har för religion utan dom vill handla med sina varor.
Detta är bara en liten hypotes men är många saker som hänger samman i mina ögon för att det inte skulle kunna vara så, och speciellt med den stora schismen 1084 som även det gör att vikingatiden nästan dör totalt och vi flyter in i den europeiska medeltiden.
Men skall väl tillägga att jag inte tror att man precis satt och sjöng we shall overcome och levde i samförstånd, speciellt inte med asatron som är religion där man tillber sina förfäder och där familjen/klanen går främst, det finns ju många saker som pekar på detta i och med hur nordmännens handelsstäder var uppbyggda.