Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-06-22, 23:44
  #13
Medlem
Svenskares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hoppilandkalle
Jag tänker att Tage och Vreesvijk har gjort en del politisk satir - då lär dom ju skaffat sig en del "fiender". Men jag vågar ändå tro att du har rätt i att Tage är topp 5

Några andra kandidater jag kom och tänka på är Mark Levengood, Lasse Åberg, Povel Rammel och Olof Palme.

Jo nog för att Levengood är omtyckt, men är han populär, alltså vill man tycka om honom eller tycker man om honom just när han visar sig? Jag menar Astrid och Tage kan jag sitta och tycka det är synd att de inte kan visa sig längre, Levengood, blir jag mer ja visst han är bra.

Lasse Åberg tror jag många gillar, men han kan bli tråkig för en hel del. Men men klart en kandidat bland topp 10. Palme, jo kanske, i alla fall såhär i efterhand. Men den mannen hade fiender om någon under tiden han levde.

Björn Gustafsson den äldre. Alfred och Harry.
Allan Edwall
Ted Gärdestad

Och hur mycket det än tar emot att säga det: Håkan Hellström
__________________
Senast redigerad av Svenskare 2016-06-22 kl. 23:50.
Citera
2016-06-23, 02:36
  #14
Medlem
Hiroshima15s avatar
Ja, hon är nog mest älskad skribent OCH röst.

Hon dog stenrik.

Som en dansbands-drottning utan sex.
Citera
2016-06-23, 10:54
  #15
Avstängd
KringExs avatar
Leif GW Persson är Sveriges mest älskade person
Citera
2016-06-23, 17:57
  #16
Medlem
Någon gång kommer du få höra det TS, och det är nu. "-Jag ogillar Astrid Lindgren".

Varför? För att många av hennes barnböcker är handböcker i pedofili. Spec. "Karlsson på taket". Man utmålar en uppenbar pedofil som harmlös, rolig och barnens "speciella hemliga vän". Det är rent vidrigt.

Gay och pedofilpropaganda sida upp och sida ner. Pippi?= solklar lesbisk feminazi. Emil och Alfred? = mer pedofilipropaganda. osv. osv.
Citera
2016-06-23, 18:27
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hoppilandkalle
Helt klart en rimlig kandidat men jag tror ändå att alkoholproblemen och rykten om rattfylla drar ned honom ganska rejält.

Det finns mycket man kan säga om Astrid också som kanske inte är så smickrande men det tänker jag inte ta upp.
De flesta här har inte träffat vare sig Astrid eller Arne så ingen kan egentligen uttala sig om hur de var/är som personer.
Hur de uppträdde i TV är en annan sak.
Citera
2016-06-25, 19:58
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hoppilandkalle
Olof Palme

Olof Palme är en av de mest hatade svenskarna i modern tid. Visst, många gillade honom också, men skärp dig nu för helvete. Många firade med skumpa då han blev knäppt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback