Citat:
Ursprungligen postat av
Hoppilandkalle
Jag tänker att Tage och Vreesvijk har gjort en del politisk satir - då lär dom ju skaffat sig en del "fiender". Men jag vågar ändå tro att du har rätt i att Tage är topp 5
Några andra kandidater jag kom och tänka på är Mark Levengood, Lasse Åberg, Povel Rammel och Olof Palme.
Jo nog för att Levengood är omtyckt, men är han populär, alltså vill man tycka om honom eller tycker man om honom just när han visar sig? Jag menar Astrid och Tage kan jag sitta och tycka det är synd att de inte kan visa sig längre, Levengood, blir jag mer ja visst han är bra.
Lasse Åberg tror jag många gillar, men han kan bli tråkig för en hel del. Men men klart en kandidat bland topp 10. Palme, jo kanske, i alla fall såhär i efterhand. Men den mannen hade fiender om någon under tiden han levde.
Björn Gustafsson den äldre. Alfred och Harry.
Allan Edwall
Ted Gärdestad
Och hur mycket det än tar emot att säga det: Håkan Hellström