Citat:
Ursprungligen postat av
Yggdrasil12
Har ju snackat med dig förut på privatmeddelanden, men nog om det
Nya E-klass skulle jag lätt kryssa :
Metallic lack
Automatlåda
16" hjul <--- Ni får garva bäst ni vill men 16" på en merca du flyger fram du märker knappt att du kör en bil
luftfjädringen Airmatic
motor på x-Antal hästkrafter vet jag inte vilket val som är bäst men
Här har du helt rätt, har en E200 2014 (faceliftad) i eleganceutförande, det innebär komfortavstämt chassi med 245/45-17 däck.
Jag kan bara konstatera att bilen går skönare på vinterdäcken som är dubbfria 205/60-16, dom breda sommarhjulen med lägre profil lirar inte helt hundra med komfortchassit, det är inget som stör över hövan men det blir ganska påtagligt när man precis skiftat däck.
Var förresten och provade den nya modellen för ett tag sedan, en 220 d med aut. och för första gången är jag nu beredd att köpa en bil med "båtmotor", jävlar vad fint den nya generationen dieselmotorer går.