Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-06-12, 18:34
  #601
Medlem
Orsaken till att det hände:

https://www.youtube.com/watch?v=T1lvMJ-l0_A


Man undrar hur det kommer låta i PK media när de försöker kamma över det muslimska hatet.
Citera
2016-06-12, 18:35
  #602
Medlem
BoISarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av weseeyou
Det har sagts ett par gånger News 6 att det ev finns en andra GM med i bilden. Jag har svårt att tro att en enda GM kan döda 50 och skada 53 inklusive poliser på bara några minuter.
Nog varade det längre än "några minuter"?
Citera
2016-06-12, 18:35
  #603
Medlem
Expressen sammanfattar händelsen i en video, och passar på att göra den till en SFI-övning:

http://www.expressen.se/nyheter/chri...skrackklubben/
Citera
2016-06-12, 18:36
  #604
Medlem
santos_devilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av crillecrille
Brukar Reddit ta bort så mycket kommentarer? Jag hänger endast i CS-avdelningen så har dålig koll på Reddit generellt.

Ja eftet bostonbombningen har moderstorer valt att ta den vägen eftersom det var så många felaktiga som hängdes ut. Men även vittnen och offer hängdes ut.

Sedan anklagsdes reddit för skandeln att någon tog livet av sig i och med ha blivit felaktigt uthängd.

Dom är helt öppna med det. SR däremot är skrämmande
Citera
2016-06-12, 18:36
  #605
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Som-nam-na
Mycket teoretiskt men jag tror statistiken skulle tala för chansen om en underliggande värdegrund som är rotad i Islam (i just detta fallet).

Psykiskt ohälsa känns inte främmande heller, vilken sund människa begår liknande brott? Frågan är väl vad ohälsan beror på? Hönan eller ägget, Islamsk värdegrund eller ren psykisk ohälsa?

En del människor föds med ett enormt våldskapital andra formas genom livet. Jag får känslan av att GM är av den senare gruppen.

Det är inte säkert att man kommer finna några direkta kopplingar till Islamistiska grupper men det behöver man ju heller inte ha, det räcker med en tyst övertygelse.

Det tror jag också roten kan bestå i här, även om jag inte tror religionen är främst drivande här. Men mycket möjligt då underliggande.

Tyckte mig höra att killen ifråga är/var anställd som säkerhetsvakt och alltid levt ett ordnat liv, bra integrerad. Åldern om 29år kan när vi ändå är inne på statistik, men dock utan belägg (personkännedom), vittna om existentiella tankar/egna radikala idéer?
För att göra det enkelt, kanske man kan säga att religion ofta leder till psykisk ohälsa, och att psykiskt sjuka och/eller existentiellt ifrågasättande individer, ofta hittar sin tillflykt i religion/värdegrunder.

Tragiskt detta. Många offer..
Vi lär få reda på mer så småningom.
Citera
2016-06-12, 18:36
  #606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av antonerik
Inom Islamistiska kretsar anses det vara något hedervärt att döda homosexuella. Det är ingen slump att skytten heter Oman och kommer från Afghanistan.

Däremot är attentatet troligtvis inte beordrat av IS eller någon annan sekt. Dom har inget strategiskt intresse av att ge sig på homosexuella. Det anses vara ett vardagsproblem som dom hanterar inom sitt framtida kalifat. Det är troligtvis en ensam knäppgök som ändå tänkte ta livet av sig men som vill komma till den Islamistiska himlen. Vi måste vara medvetna om att sånt här kan inträffa när vi i stor skala introducerar Islam i västvärlden.

Återstår att se hur det här ska skylas över för att inte svärta ner Muslimer för gud vet vilken gång i ordningen.

Självklart är detta bara en del av islamiseringen av väst, kan bara hålla med.

Det är helt bisarrt hur detta ska tonas ner till en ensam galning helt utan koppling till islam osv.

Allt ligger på bordet och ändå är det så många som inte ser
Citera
2016-06-12, 18:36
  #607
Medlem
crillecrilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hero997
Vad är det som händer? SR, SVT, Reddit, alla försöker kontrollera nyhetsflödet... Hur är det möjligt? Värre än Nordkorea...
Välkommen in i värmen. Eller kanske ut i kylan. Det beror på hur man ser det.

Det är inget nytt att nyhetsflöden är kontrollerade. Att SR/SVT håller på så här bör egentligen inte förvåna någon, bara uppröra. Reddit är jag själv lite förvånad över dock. Men det är väl en del av försök till att censurera Internet och i någon mån att kontrollera det.

Edit:
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Ja eftet bostonbombningen har moderstorer valt att ta den vägen eftersom det var så många felaktiga som hängdes ut. Men även vittnen och offer hängdes ut.

Sedan anklagsdes reddit för skandeln att någon tog livet av sig i och med ha blivit felaktigt uthängd.

Dom är helt öppna med det. SR däremot är skrämmande
Okej tack.
Citera
2016-06-12, 18:36
  #608
Medlem
nittonhundrafyras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
Kanske bara hatbrottarna som ligger pyrt till, muslim, nä nä det får inte vara en orsak, gud förbjude. Mediafolket bävar för att hans internetvanor och islamistkontakter kommer i dagen.

Ta av dig foliehatten. Expressen har en stor, stor rubrik på framsidan nu: "EXtra: Massakern i Orlando kopplas till islamism"
Citera
2016-06-12, 18:36
  #609
Medlem
Dofternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Grattis till presidentsposten, Trump! Detta kan mycket väl vara den händelse som får bägaren att rinna över för mången amerikaner. Även om många amerikaner ej heller är överförtjusta i bögar så hatar de muslimer mer än homosexuella (tror jag)...

Hur kan en "människa" bli så kränkt över, om detta nu stämmer, att två vuxna människor visar sin kärlek eller kåthet, eller vad fan som helst (för två månader sedan) så att denne dödar över 50 personer? Helt barockt och absurt! Självklart säger familjen att de är bestörta över detta men jag lovar att det är från föräldrarna hatet kommer...

Det finns alla möjliga åsikter om allt.
(FB) Disney ska göra bögafilm för att homofiera småbarn
Citera
2016-06-12, 18:38
  #610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Molon.labe
årtiondes chock, hör på det här:

Gunman suspected of killing 50 people "has 'some connection to ISIS"


http://nordic.businessinsider.com/om...16-6?r=US&IR=T

Värt att understryka att det är Floridas senator som sagt det:

"The gunman suspected of killing 50 people at a gay nightclub in Orlando and wounding dozens more has "some connection to ISIS," Florida Senator Bill Nelson said on Sunday in a press conference."

Har någon hört polisen i Orlando säga ISIS? Islamistrelaterat, ja. Det verkar klart.
Citera
2016-06-12, 18:39
  #611
Medlem
VW.Hydris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joshmark
Såg detta inlägg på GLP:

"Registered democrat, pledge of allegiance to ISIS, kills 50+ gays, in terror attack.

How can PC media possibly spin this?

This time there is no way out of reality for them."


Då har de ingen erfarenhet av hur media i Sverige fungerar


De spinner det inte alls. Vad som kommer hända nu är censur och eventuellt en skapad nyhet som fullständigt överträffar denna.
Citera
2016-06-12, 18:39
  #612
Medlem
SVT återger 90% av tiden vad GM:s pappa säger. "Inget religiöst", "världens bästa son", "inte gjort en fluga förnär..."

Rimmar väldigt illa med att han varit under FBI:s radar under 5 år, och under utredning två gånger.

Konklusion= ge fan i att gå på vad GM:s närmaste säger. De är allt annat än objektiva.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback