Citat:
Ursprungligen postat av
AmaiLiu2
Obs tillägget att det inte gäller alla bilar, eftersom ts tydligen har en hand broms som manövreras med knapp är det mycket möjligt eller till och med troligt att det handlar om en magnet broms med den funktion jag beskriver gradvis ökande bromsverkan. Vid stillastående eller mycket låg hastighet är funktionen som du beskriver.
Nä, även elhandbroms fungerar det på i princip samma sätt, den bromsar efter förmåga så att säga. Efter som att den är betydligt klenare än färdbromsen klarar den inte av att låsa hjulen när man kör och har normalt grepp.
Dessutom, så tolkar jag ts som att ts hållt in knappen, dragit i kryckan och släppt tillbaka den inom ett par sekunder. Helt ofarligt för alla inblandade och fullständigt normalt att hjulen inte låste sig, eftersom det jag skrev innan fortfarande gäller. Det som däremot är riktigt jävla farligt är att ts verkar ha gjort det i sömnen!
TS För fan, fokusera på att vara vaken när du kör och bry dig mindre om varför p-bromsen inte låser.