Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-06-04, 11:23
  #1
Medlem
Hejhej!

Lämnade in bilen för kamremsbyte och vattenpump samt byte av grenrör. Efter servicen så märkte jag på hemvägen att 2ans växel inte ville gå i. Tänkte bara att det är för den har stått still 1 vecka medans de byte kamrem osv. Så nu under de senaste dagarna så har 2ans växel fungerat av och till. Häromdagen så kärvade den inte alls men idag så började den igen. Det är bara 2ans växel. Alla andra fungerar felfritt. Bilen har gått 20 000 mil.

Någon som har tips eller erfarenhet av detta konstiga beteende?

Hare gött!
Citera
2016-06-19, 01:13
  #2
Medlem
Lämnar du in bilen till en verkstad och ett problem uppstår efteråt kan det ju vara smart att fara dit direkt och påpeka att ett fel som inte fanns tidigare har uppstått men rent spontant skulle jag säga att du har en trött synkring eller bussning. Bytte de möjligtvis olja i lådan?
Citera
2016-06-19, 10:37
  #3
Medlem
Automat eller manuell?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback