Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-05-19, 20:39
  #1
Medlem
Hej jag undrar vilka droger man kan hitta i naturen eller på odlingar i Sverige. Vet att man kan hitta toppisar och att det finns opiumvallmo odlare, men finns det fler droger man kan odla snabbt själv eller eventuellt stjäla. Tacksom för svar obs vet inte om jag la tråden rätt.
Citera
2016-05-19, 20:46
  #2
Medlem
Jackschnuss avatar
Det enda jag har hittat är svamp. Jag har dock aldrig vågat testat, men kommer nog göra det någon gång. Gäller att vara försiktig iaf.

Finns säkert små chanser att hitta cannabisodlingar men svamp är enklare att hitta.
Citera
2016-05-19, 21:05
  #3
Medlem
cacas avatar
http://wiki.magiskamolekyler.org/Dro...xter_i_Sverige
Citera
2016-05-19, 21:06
  #4
Medlem
Flusons avatar
Toppisar under toppissäsongen. Helt underbara svampar, rejält underskattade och relativt enkla att hitta. Påstås även växa andra arter av psilocybin svamapar i den svenska naturen, men tydligen väldigt sällsynta.

Utomhus odlingar av cannabis kan man säkert stöta på under sommrarna. Men LÅT BLI, grymt taskigt och tattigt att nalla av andras odlingar.

Flugsvamp sägs ge ett "rus" om den förbereds på rätt sätt, men skulle låta bli för att vara på den säkra sidan, såvida du inte vill ta risken att bli förgiftad

Mvh.
Citera
2016-05-19, 21:21
  #5
Medlem
mutemes avatar
Änglatrumpet va?

Efter att ha läst rapporter om den skulle jag dock inte rekommendera den.
Citera
2016-05-20, 10:35
  #6
Medlem
DMT utvinns väl ifrån växter ?


<Finns nog mera droger i våran natur än vad folk tror
Förr i tiden var dom ju väldigt bra på alla växter och vad man kunde använda dem till, så läs gammla medicin böcker så kanske ni hittar något
Citera
2016-05-20, 18:38
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av muteme
Änglatrumpet va?

Efter att ha läst rapporter om den skulle jag dock inte rekommendera den.

Nja, datura går att odla, men den växer inte vilt i Sverige.
Citera
2016-05-20, 19:42
  #8
Medlem
mutemes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ockult
Nja, datura går att odla, men den växer inte vilt i Sverige.

Eftersom du själv är petig, kanske du bör tillägga att Datura inte är detsamma som Änglatrumpet.

Men du har rätt i sak, det ger jag dig. Tycker ändå att Änglatrumpet kan vara värd (varför man nu vill använda sig av Atropin förblir dock en gåta) att nämna i sammanhanget. Det är ju inte riktigt som t.ex. cubensis där man köper growkit liksom.
Citera
2016-05-21, 01:20
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av muteme
Eftersom du själv är petig, kanske du bör tillägga att Datura inte är detsamma som Änglatrumpet.

Men du har rätt i sak, det ger jag dig. Tycker ändå att Änglatrumpet kan vara värd (varför man nu vill använda sig av Atropin förblir dock en gåta) att nämna i sammanhanget. Det är ju inte riktigt som t.ex. cubensis där man köper growkit liksom.

änglatrumpet ingår i familjen datura, och eftersom ingen växt i släktet återfinns vild i Sverige så framgår det tydligt att änglatrumpet de facto omöjligen kan göra det. Anledningen till att jag sade datura istället för änglatrumpet var för att bespara andra användare onödigt hopp om andra (då ej änglatrumpet) förekomster av datura i Sverige. Sen håller jag med om att det verkar vara en onödig drog som sällan för något gott med sig, ungefär som pcp och annat trams
Citera
2016-06-18, 06:13
  #10
Medlem
Vi har ju bara en tryptamin psylosobin. Sen finns det såklart
cannabis,opiumvallmo av olika potens och storlek(kodein,morfin och tiamin)
sen finns där ju en annan tryptamin dmt såklart men inte så koncentrerat i något att det kan brukas eller det går säkert att extrahera men aldrig hört talas om det, för det skulle vara så onödigt.
sen dom andra 2 nervgifter rent ut sagt, scopalamin(datura osv) och muscimol(rödprickig flugsvamp).som framkallar ett dissosiativt hallucinogen tripp mer likt delirium än en tripp på lsd eller någon tryptamin t.ex annars har vi nog inte mycket vad jag vet, tror dock inte cannabis skulle vara med här dock det hade nog inte växt här naturligt.
Citera
2016-06-18, 09:28
  #11
Medlem
Willie.Nelsons avatar
https://sv.wikipedia.org/wiki/Spikklubba
Spikklubba heter Datura stramonium på latin. Är dock rätt ovanlig verkar det som, växer mest på västkusten.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Bolm%C3%B6rt
Bolmört skall ha använts vid religiösa riter och sägs framkalla hallucinationer, men är tydligen svårdoserat verkar det som. Var extremt försiktig vid användning!

Dessa två växter innehåller ämnet Skopolamin, vilket är den verksamma substansen i vad som beskrivits som en drog som gör sina "offer" till viljelösa slavar och brukar användas av busar i Sydamerika för att droga sina tilltänkta rånoffer.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Skopolamin
Vice har gjort ett reportage om drogen.
https://www.youtube.com/watch?v=ToQ8PWYnu04
__________________
Senast redigerad av Willie.Nelson 2016-06-18 kl. 09:42.
Citera
2016-06-18, 09:46
  #12
Medlem
Cognitive Dissidents avatar
Vissa näckrosrötter sägs vara psykoaktiva.
Exakt vilka vågar jag inte svära på och har inte heller koll på dosering.
Men antar att det finns info på erowid eller lycaeum .





Citat:
Ursprungligen postat av Ockult
änglatrumpet ingår i familjen datura, och eftersom ingen växt i släktet återfinns vild i Sverige så framgår det tydligt att änglatrumpet de facto omöjligen kan göra det.

Ska man vara petig så tillhör änglatrumpet inte släktet datura utan ett eget släkte. (både datura och änglatrumpet tillhör dock familjen potatisväxter.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback