Citat:
Ursprungligen postat av
styrlund
Svårt och se liknelsen mellan din psykopathämnd mot din hyresvärd och att Putin skulle ge ett spetsnazförband order om att släppa bultar i Borås.
Kanske kommer denna mastaktion få samma tyngd som tungvattenaktionen i historieböckerna.
Att du har svårt att förstå har jag lätt att förstå. Jag gjorde ett anonymt djävelskap mot någon jag var ovän med. Ryssland är sedan några år ganska ovänligt inställda till Sverige. Förstår du nu? För säkerhets skull för femtioelfte gången också: Jag säger inte att det var ryssar, jag håller det inte ens för mest troligt, jag vänder mig bara mot det tokiga i att utesluta det för motiv saknas inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pengar_
Jag vågar nog påstå att jag är lite mer insatt än andra. Jag har en oerhörd förmåga att läsa omgivningen och dra mycket avancerade slutsatser. Spring du runt och låtsas som att Ryska Federationen har skickat hit nån som hugger ner en tv mast med ja gammal teknik. Enda moderna på den var rakel. Vem faan tar in tv via antenn? Vem kollar på tv överhuvudtaget? Med tanke på att jag har löst mordet på Olof Palme så placerar jag mig på en nivå över er.

Se ovanstående. Massvis med folk ser fortfarande TV som sänds via marknätet och ännu fler lyssnar på radio som också sändes från denna mast. Du är tydligen betydligt mindre insatt än andra om du inte förstår det utan tror att alla bara tar in information via kablar.
Citat:
Ursprungligen postat av
junk
Loctite kan du kika på dom deras hårdaste gänglåsning är riktigt svår att få upp tillomed med tryckluftsvertyg modell större. Vi hade snapon mutterdragare som hade svårt att rå på deras gänglåsning så jag skulle säga att det är ett snabbt/billigt och enkelt skydd att höja säkerheten innan man säkrat upp dessa med mer stängsel och larm.
Kan hända att jag inte provat deras starkaste då. Fast man vill ju kunna lossa muttrarna också, bara vid rätt tillfälle och av rätt person. Men helt tokigt är det väl inte som en snabb provisorisk åtgärd. Dock kvarstår det där med vinkelslip, det är svårt att hindra. Fast det låter ju en hel del.