Citat:
Ursprungligen postat av
Dr Tinnitus
Att man kan byta olja jäkligt fort om det kniper, och man tar en del genvägar säger jag inget emot. Men som oftast när folk drar sina egna mer eller mindre fantastiska tider och jämför med t ex en verkstad och tycker verkstaden tar orimligt lång tid på sig, så glömmer man flera saker.
I ditt fall, stod bilen redan på lyften? Hur kom den dit? Hur kom den ner igen och ut på gården....?
Låg verktygen redan framme, uppsamlingskärlet var framme med...? Osv osv osv....
Allt detta är sånt som tar tid det med och bör räknas med för ett oljebyte, och då kanske det blir rätt svettigt mellan skinkorna om du ska hinna med allt detta på 15 min.
Min tid är från lyft till markkänning. Då jag vet vilka två verktyg jag behöver så tar jag bara med dem.
Vad jag inte räknar in är tiden det tar att åka o köpa olja o filter. Tid som meken måste fakturera då han inte har alla filter på plats.
Sedan ska man tänka på att jag har en bil att byta på så jag klarar det. Men skulle jag ha krav på fyra bilar i timmen skulle jag snart gå in i väggen.
Så jag kritiserar inte verkstäderna. De måste pressa priser för att få kunder o en service innefattar klart mer än ett oljebyte.
Vad gäller oljebyte o topic.
Om jag byter olja själv så köper jag antingen stordunk o måttar upp. Detta tröttnade jag på.
I stället har jag köpt den mängd som behövts till bilen o sedan avrundat uppåt.
Nu har jag ingen aning om vad mina bilar ska ha då jag bytt bil som en idiot de senaste åren. Har därför inte ens hunnit serva dem.
Men senaste långägande bilen skulle ha 5,5 l om jag minns rätt. I början fyllde jag detta o den hamnade mellan min o max på stickan. Resten sparades om jag behövde efterfylla.
Men jag lärde mig ganska snart att det var inget att spara på. Jag slängde i sex liter rakt av o sedan höll det sig till nästa gång.
Då olja säljs i fyralitersdunkar o om verkstaden TS använder kör med dunk (dessa finns fortfarande) så skulle jag gissa på att det där svinnet inte alls är ett svinn utan att det är effektivare att tömma den sista skvätten i motorn än i soporna.