Citat:
Ursprungligen postat av
busbosse
Vad är det där för totalt skitsnack? Säkerhetsutvecklingen har tagit stora kliv framåt sedan 740/940 modellerna kom. Även om dom var väldigt säkra för sin tid.
I USA testar man alla bilar sedan ett antal år. Just hur starka taken är. Både hur många kilo som krävs för att taket ska ge vika. Och som procent av bilens egen vikt.
Du menar som Volvo gjorde redan på sjuttiotalet med 140-serien...?
http://www.curbsideclassic.com/wp-co...3486246767.jpg
Just älg krockar jag hellre i en äldre bil, säg från just 940-epoken och bakåt i tiden 20 år ungefär.
Dels för att jag empiriskt vet hur dom tar en sådan smäll, och dels för att forskningen since mer har riktat in sig på bil-mot-bil krockar, samt offset-scenarios.
Älgolyckor känns nedprioriterade idag, och att A-stolparna ser kralliga ut inifrån beror mer på att plastinklädningen idag innehåller krockgardiner.
Sedan har höghållfast stål och CAD-beräkning ändrat på gamla sanningar.
Men som sagt: under 20 års tid var risken för viltolyckor en levande och angelägen del i fordonsframställningen i de nordiska länderna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Niklas-P
Vill man ha en god chans att i bil överleva ett plötsligt möte med ÄLG på landsvägen så är det typ 30-40-50 kmt som gäller. Då kan man kanske hinna bromsa /väja. Högre fart och det blir en fullträff och/eller okontrollerad överkörning på mötande vägbana och frontalkrock med annat fordon.
Dom som fräser förbi mig i 100kmt i mörkret och sedan pangar rätt på en ÄLG - gissa vem som aldrig i h-ete kommer att bistå med någon assistans sedan ....

Ett sådant resonemang!?
Du tuffar på i moppefart genom nattmörkret, och vägrar sedan bistå med att rädda liv, larma och varna andra trafikanter för olycksplatsen om du tror att någon kört fortare än du själv?
Jag har läst många konstiga spyor av dig här inne, och du blir allt svårare att ta på allvar.