Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-05-11, 02:46
  #1
Medlem
dagge95s avatar
Hej! Är rejält sugen på att köpa en "ny" civic av 15 års modellen. Tänkte om nån har erfarenhet av honda om det är bra och pålitliga bilar likaså hur bra dom klarar sig från rost.
Citera
2016-05-11, 09:49
  #2
Medlem
Mr.Mackzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dagge95
Hej! Är rejält sugen på att köpa en "ny" civic av 15 års modellen. Tänkte om nån har erfarenhet av honda om det är bra och pålitliga bilar likaså hur bra dom klarar sig från rost.

Honda är mycket bra bilar! De är ju kända för sina motorer, Civic är mycket snygg och får ett mycket bra intryck. Speciellt Sport utförandet är riktigt läcker, speciellt i den blåa färgen (Kommer inte ihåg vad den heter). Rost är ingen fara med.
Citera
2016-05-11, 13:25
  #3
Medlem
Har kört en Accord nu i nästan 5 år och det är med god marginal den bästa bilen jag ägt. Har inte ägt extremt många bilar, men det har hunnit bli ett par Volvo, en Mercedes och lite annat skrot på vägen.

Så länge du håller dig borta från dieselmotorerna så är det mycket bra bilar.

Rost, ja... det är en japansk bil, så rostskydd är inte deras starkaste sida. Min har då klarat sig bra efter fem vintrar på saltade vägar. Håller man efter och rengör bilen med jämna mellanrum så klarar man sig ganska bra med de flesta bilar.

Kvalitet... har inte haft ett enda fel på bilen på nästan fem år mer än att jag bytt en glödlampa. Har aldrig varit med om en bil med samma "track record"!

Hondas VTEC motorer är kända för sin hållbarhet. Läste någonstans antalet motorras dom haft på ett visst antal motorer och den siffran var löjligt låg. Läste även någonstans för ett tag sedan att dom aldrig haft några garantiåtgärder på en enda VTEC-motor... sen får man ju givetvis tolka det som man vill. Det var iofs några några år sedan jag läste det, kan ju ha hänt mycket på den tiden!

Civicen verkar vara i klass med Accorden vad gäller driftssäkerhet. Själv är jag inte så extremt förtjust i dess utseende, men skulle jag köpa en bil idag i den storleksklassen så skulle valet vara enkelt!
Citera
2017-04-17, 18:40
  #4
Medlem
Jag har en Civic executive 1.8, en 2012:a.
Än så länge är jag mycket nöjd.
Enl bilprovningen så tillhör Honda toppskiktet när det gäller tillförlitlighet.
Citera
2017-04-17, 19:47
  #5
Medlem
Civic IX fick betyg 2 av 5 i ViBilägares rostskyddstest, så jag valde att ta vägen till mitt lokala Dinitrolcenter när min bil var ny.

Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback