Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-05-08, 19:34
  #1
Medlem
Here we go again!

"Det är två av författarens mest populära barnböcker – ”Morfar är sjörövare” och ”Ta fast Fabian” – som just nu ses över eftersom man från förlagets sida anser att böckerna innehåller stereotypa skildringar av andra kulturer."

http://www.dn.se/kultur-noje/jan-loo...r-kan-stoppas/

Personligen tycker jag att detta är helt åt helvete fel. Jag älskar Jan Lööfs böcker, har allihop och brukar läsa dom ofta för mina barn.

Ture Sventon, Pippi, Tintin... var ska det sluta?
Citera
2016-05-08, 19:37
  #2
Medlem
PolitisktKlarsynts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pedanten
Ture Sventon, Pippi, Tintin... var ska det sluta?

Det kommer sluta först när våra journalister / tankepolis har fått in en kamera direktkopplad till deras redaktion, i både våra sovrum samt på våra toaletter, så de kan kontrollera att vi inte tänker opassande tankar i dessa utrymmen på vår fritid, tillsammans med andra konspiratörer!
Citera
2016-05-08, 20:08
  #3
Medlem
laxen69s avatar
Det känns som om bonnier är ett sv de största hoten mot det Svenska kulturarvet.
Med livrädda chefer som ser rasism i allt som inte är ritat och godkänt efter 2010.
Otroligt synd att dessa underbara böcker, ritade av förmodligen Sveriges bästa tecknare skall drabbas av pk-dårarnas rädsla.

Ser absolut inget rasistiskt i bilderna, hade han ritat ett par sterotypa vikingar hade förmodligen inte bonnier reagerat.
Citera
2016-05-08, 20:11
  #4
Medlem
Lydans avatar
Vi garvar åt ideer som 1984, och andra noveller där kultur förbjuds och förstörs, trots att det just nu sker framför ögonen på oss.
Citera
2016-05-08, 20:34
  #5
Medlem
PiusXIIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lydan
Vi garvar åt ideer som 1984, och andra noveller där kultur förbjuds och förstörs, trots att det just nu sker framför ögonen på oss.

Vem är det som garvar åt 1984 eller censur i andra länder? Idiotiskt inlägg.
Citera
2016-05-08, 21:10
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PiusXIII
Vem är det som garvar åt 1984 eller censur i andra länder? Idiotiskt inlägg.

Men det är precis vad det inte är. Ett idiotisk inlägg dvs.

Bortsett från en liten skara på Flashback och liknande "underground" ställen,
så skrattar medel-svensson åt tanken på ett 1984 i "fria" Sverige.

Jag ser mig själv som en väldigt neutral person och jag ägnar inte mycket
tid åt varken foliehattar eller åt exempelvis vänstermuppar som vill förbjuda
riksdagspartier, eller anarkister för den delen. Samma skit i olika förpackningar.

Men det jag vill säga är att jag inte alls gillar förändringar på historiska verk
såsom Tintin och Jan Lööf osv. Ett mycket bättre alternativ är att låta
historiska verk förbli original, samt att man som förälder förklarar för sina
barn att det var så samhället såg på saker och ting förr.

Men nej, sitta och läsa med sina barn, vilken jävla förälder har tid med det.
Släng dem en iPad och fjärrkontrollen istället för att ägna lite tid åt dem små...
Citera
2016-05-08, 22:12
  #7
Medlem
nittonhundrafyras avatar
De är inte dumma de där. Hur hög efterfrågan tror ni det är på dessa titlar idag?
Citera
2016-05-08, 22:14
  #8
Medlem
Mikeyjamess avatar
Är det ingen som kommer på tanken att ha ett förord om stereotyper kontra hur det var förr? Skulle underlätta fan så mycket mer än att plocka bort böcker.
Citera
2016-05-08, 22:20
  #9
Medlem
El Capitanos avatar
Det här känns som ett väldigt svenskt fenomen. Vi har någon bisarr kollektivistisk uppfostringstanke här i Sverige där etablissemang och stat är väldigt angelägna om att försöka forma den yngre generationen. Det verkar tros helt och fullt på att om något barn läser Pippi Långstrump med pappan som negerkung eller Tintin i Kongo så blir barnet skadat i sin regnbågsbubbla, och den första generationen av relativistiska underbarn i den humanitära stormakten går om intet. Det är liksom den underliggande, outtalade tanken bakom allt bråk och spektakel, för det är nästan alltid barnböcker det rör sig om.

Det är tokigt på en nivå som är ganska obehaglig rent av. Den här idén om en nya förändrade generationer är ju långt ifrån ny och sällskapet i den klubben är inte särskilt smickrande. Inte minst Stalin-Sovjet och Nazityskland utmärker sig där med omfattande tvättprogram av unga hjärnor, med föga framgång bör tilläggas.

Jag tror även det är samma idé som är bakgrunden till att vi har ett helt fragmenterat och snurrigt skolsystem, där bara betygssystemet har ändrats otaliga gånger. Klåfingriga svenska politiker har en väldig förkärlek för att vara inne och pilla i skola och läroplaner av någon anledning, medan merparten andra länder har stommen fast.
Citera
2016-05-08, 22:34
  #10
Medlem
dryopteriss avatar
Verkligen jättetrist att stoppa Jannes böcker av detta skäl.
Hade varit betydligt mer intressant om hans verk hade gått att koppla till hans pedofila läggning.
Citera
2016-05-08, 22:40
  #11
Medlem
Kaffemedaffes avatar
Man storknar. Det är helt otroligt att alla olika folkslag skall avbildas likadant. Det är helt sjukt att man inte kan få teckna en person med stora läppar eller mongolveck utan att det är rasistiskt. Det som är rasistiskt är väl att alla måste se likadana ut, att man försöker dölja och sopa under mattan de skillnader i utseende som faktiskt finns. Och angående detta som sägs i artikeln att vissa grupper inte vill förekomma som "bovar" i barnböcker för att det är "stereotypt" - innebär det att man måste ta etnisk hänsyn vid författandet av litteratur och endast använda privilegierade, medelålders vita män till skurkar?

Det är en av de farligaste utvecklingarna i samhället det här med att man inte får trampa på någons tår, man måste akta så ingen blir kränkt och så vidare. Det naturliga är givetvis att om man inte är nöjd med hur något porträtteras så ger man ut en egen barnbok med en annan bild, inte försöker tysta ned och skrämmas. Jag tror bara det är en tidsfråga innan vi får se "trigger warnings" även här i Sverige. Det enda som åstadkoms av denna ängslan är förakt för intelligensian, validering av de fördomar folk redan har och faktiskt, en spridning av de uppfattningar man försöker göra sig av med.
Citera
2016-05-08, 22:41
  #12
Medlem
akehodells avatar
Vad ska de ge sig på nästa gång, ska Carmen strykas ur Bizets opera eftersom hon kan anses vara en typisk zigenska eller rom?

Ska Othello strykas ur Shakespeares pjäs eftersom någon kan uppleva att det ger en felaktig bild av en muslimsk mor.

Finns det någon form av kultur som dessa talibaner inte vill förstöra?

De som inte ser likheten mellan dagens kulturrevisionism och 1984, det nyspråk och den tankepolis som Orwell siade om torde vara både döva och blinda samt fullständigt IQ befriade.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback