Herre djävlar! Intyget är bara en snöflinga på ett isberg, det är ju helt galna historier som kommer fram.
Frågor som behöver svar:
1. Var kommer de 3 miljonerna ifrån?
2. Var finns pengarna nu, har Labbe kvar dem?
I dessa två frågor döljer sig sannolikt grovt bedrägeri, grovt skattebrott, penningtvätt eller annan grov brottslighet!
3. Vad är det för trams med utlandsjobb, det låter ju som en 6 åring med hög feber som har sett för mycket på James Bond yrar när Labbe beskriver sina fantasier
Citat:
Livvakten: Skulle få toppjobb inom FN
Han berättar dessutom om den en plan, som han och Mona hade tillsammans, för hur det skulle gå till. Enligt livvakten skulle Mona Sahlin få ett toppjobb inom FN.Men hon skulle inte dit på egen hand.
– Då ska du förstå, att vi var på väg till de här tjänsterna där jag skulle få. Jag skulle kunna betala av min bil bara på två, tre månader, helt med de inkomsterna jag precis har nämnt, utomlands.
Som chef för Mona Sahlins livvaktsgrupp skulle han få en närmast gigantisk lön, förklarade han i förhöret.
Vad var det för lön du skulle ha fått då? undrade förhörsledaren. – Det vi talade om var 250 000 i månaden, svarade livvakten.
Mm, så man får den lönen? - Ja, om inte mer!
Är Labbe utvecklingsstörd?
4. - Vad är det för skitsnack om att Mona skulle få jobb inom FN, inte en chans i helvetet! Varför säger Labbe så, tror han verkligen på det eller är han helt enkelt dum i huvudet?
5. - Varför budade båda på lägenheten? Oavsett vem av dem den var tänkt till eller om de skulle ha den gemensamt, så är det något som inte stämmer. Varför budar Mona 9,5 miljoner och sedan Labbe 10 miljoner. Är det någon som kan lista ut det?
6. - Hur kan de slippa undan med böter

Det finns mycket, mycket mer i denna härva.
Här finns grov brottslighet med fängelse i straffskalan i ovanstående affärer. Vad fan har paret hållet på med? Och någon skrev om lättporr, knappast! Det rör sig säkert om mycket hård och intensiv S&M porr, utan tvekan.