Citat:
Ursprungligen postat av
L.D.
Om din nya kamrem havererar en månad efter att du kommit från verkstan så tror jag ändå verkstan kommer skita högaktningsfullt i dig.
Och bilmecken runt hörnet har nog dessutom motsvarande försäkring som den stora märkesverkstan.
Nonononono, jag besiktade min bil fick nedslag på spindelled och lämnade in den på verkstad, nästan ett år efter när jag besiktigade bilen fick jag nerslag på den igen, det berodde på en defekt del enligt besiktningsmannen så den auktoriserade audi verkstaden bytte samma spindelled utan kostnad. Alltså ett garantijobb inom 12 månader.
Så 12 månaders garanti på jobbet, är något defekt så borde det upptäckas inom 1 år, dvs vattenpump, spännrullar, kamrem. Har dock aldrig hört om någon kamrem som kuggat över/brustit som är relativt nybytt på verkstad. Dock hört och läst om många bilar där folk gått över tiden med bytet där kamremmen brustit/kuggat över.
Själv kör jag på folks rekommendationer om äldre Audi, 5 år eller runt 8-10k mil. Då är man safe. Skulle aldrig köra med samma kamrem i 10 år eller 15-20k mil.