Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2016-09-24, 17:43
  #13
Medlem
vikingrods avatar
Här uppe i norr är det jakt, fiske, bilar, mopeder, bränna sprit, tillverkning av knivar, yxor etc som anses som manliga intressen. Kvinnofolket håller sig till naturpromenader, matlagning, svampplockning, sitta hemma, sy kläder och läsa etc.
Självklart finns det många undantag hos båda könen.
Citera
2016-09-24, 19:20
  #14
Medlem
Brunbeverns avatar
Typisk manlig hobby: TV-spel

Typisk kvinnlig hobby: Sociala medier
Citera
2016-09-24, 20:35
  #15
Medlem
Merwinnas avatar
Orsakerna är nedärvda, det är jag helt säker på. Annars skulle det inte ha sett likadant ut i alla kulturer och i alla tider.

Männens intressen går ofta på något sätt ut på jakt-fiske-krig-bygge-konstruktion. D.v.s. de roller de hade som stenåldersmän, och som indian-männen i Amazonas regnskogar (som inte mött den västerländska kulturen) fortfarande har.

Kvinnornas intressen går, på samma sätt, på något sätt ut på matlagning-textiltillverkning-pyssel-heminredning-barn-vård... samt olika sätt att göra sig attraktiv för män. Som skönhetsvård, smink, naglar, mode, frisyrer.

Könen kan mötas i vissa intressen, och dessa intressen är då oftast framtagna just för att könen ska kunna mötas och bilda par... t.ex. dans och religiös utövning.
Citera
2016-09-24, 20:36
  #16
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avva66
Virka och sticka. Kvinnor är duktiga på monotona sysselsättningar. Intelligens är däremot en stor brist.
Det finns undantag, och jag fick äran att bo ihop med en av dessa kvinnor. men dessa kvinnor är mycket få till antal.

...och när stickade du en irländsk sweater - med komplicerade flätmönster - sist..?
Citera
2016-09-24, 20:56
  #17
Medlem
teasardigs avatar
Kvinnligt:
  • Trädgårdsskötsel. Plantera blommor osv.
  • Smink.
  • Ta hand om hundar.

Manligt:
  • Datorprogrammering. Kvinnor kan ha det som yrke, men inte som hobby.
  • Porr. Kvinnor kan titta på det men har det aldrig som "hobby".
  • Entomologi.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback