Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2016-04-25, 14:25
  #1
Medlem
Substans: LSD
Dos: ~100ug
Ålder: ~20-25
Kön: Man
Vikt: ~80-90
Tidigare erfarenheter: MDMA, weed

Tid: ~13h, 4-5h intensivt

Obs: Bläddra ner till stjärnorna om ni inte vill ha “försnacket”, utan bara den intensiva delen av trippen.

Beskrivning:

För att inleda så ser jag gärna att ni sätter igång https://www.youtube.com/watch?v=0GtArVAawng. Detta är mixen som min kompanjon satte igång när jag började trippa på riktigt och låten runt 5min är helt magisk för mig i efterhand. Såklart inte ett krav, men för att leva sig in i allt så måste jag väl rekommendera den

Som sagt så är detta min första tripp på någon hallucinogen. Jag skriver tripprapporten av två anledningenar, först och främst för att låta andra oerfarna människor kunna läsa och förstå hur en LSD-tripp är, och vad man kan förvänta sig. Därför bestämmer jag mig för att skriva en rejält djävulskt lång rapport och förstår att kanske inte alla orkar läsa allting, om ens någon orkar läsa. Den andra anledningen är såklart för att jag själv vill kunna återuppleva mitt första “äventyr”!

Det kommer att vara en blandning av mina egna erfarenheter samt vad min bror skrev ner om mig under kvällen. Han fyllde två hela A4 med text om vad jag gjorde och hur jag reagerade, så hela tripprapporten kommer att vara från två olika perspektiv. Ska försöka göra hans anteckningar tydliga, samt beskriva hur jag själv upplevde det han skrev om. Min bror var alltså en trip sitter till mig.

17:00 - Jag och brorsan (låt oss kalla honom B) var på affären och köpte lite mat till kvällen. Jag köpte en burk med sallad som man kan köpa på affärer nu för tiden, och han köpte en påse chips. En cola cherry och lite ginger ale för att komplettera och vi var redo för avfärd.
Vi åkte därefter till stället där vi hade substansen redo för intag, jag drog bort en liten pappersruta och stoppade den i munnen. Välplacerad under tungan låg pappersbiten och jag sög på den i kanske en kvart. Smakade ingenting, som förväntat. Sen svalde jag pappersbiten!

17:10 - Väl hemma så börjar vi förbereda den öppna spisen med ved och snackar lite allmänt om vad man kan vänta sig under kvällen. B har testat LSD förut och försöker försäkra mig om att allt är lugnt så länge jag själv är lugn. Jag känner inget obehag inför trippen trots att man läst online på flera ställen om att en snedtripp kan vara det värsta en människa kan vara med om. Nä, ingen fara - jag känner själv att det förmodligen är så att man måste vara lite smått dum i huvudet för att få en snedtripp, i alla fall på en så pass låg dos (100ug) som jag tog. Rätt eller fel, vem vet? Inte jag. Karma kommer ge mig en brutal snedtripp nästa gång, och det är väl då rätt åt mig. Nåväl, låt oss fortsätta.

17:20 - Jag drar in på toaletten. Tänker att det är lika bra att jag förbereder mig för avfärd mot rymden, som jag så skämtsamt i förberedelsen av detta äventyr kallat min tripp. Försöker tömma magen bäst jag kan, och börjar få någon "skum" känsla i benen. Det stack till lite på nedre delen av låren, vet inte om det var är för att jag är taggad eller om det har med LSDn att göra.

17:45 - Vi sätter oss i soffan på övervåningen och kollar på en CS-turnering. Lägger mig i soffan och snackar med brorsan om vad som händer på TVn. Relativt fokuserad på vad som händer, men det är inte särskilt intressant.

18:00 - Jag börjar tappa intresset för vad som händer på TVn och märker inte ens att första mappen (CS-terminologi, ni hänger säkert med) helt plötsligt är slut. Brorsan frågar vad jag tycker om laget som vann, och först då inser jag att jag missade de sista typ fem rundorna (~5min). Snackar vidare om CS (vilket är lite utav ett gemensamt intresse vi har, som ni kanske förstått), när jag helt plötsligt känner för att lägga mig ner i soffan.

18:06 - Jag ligger som sagt ner i soffan. Brorsan säger att hans polare tycker om att krama kuddar när trippen börjar kicka igång, så jag tar upp en kudde och kramar den, vilket var jävligt skönt!

18:08 - Börjar kolla lite på taket som helt plötsligt flumsar runt som om taket vore små, små vågor i vatten. Lite skumt, men det innebär väl att effekten börjar kicka in.

18:11 B's anteckning: "Blicken vandrar mer och mer från TV:n. Mycket skratt!" - Så jag satt väl och garvade en del häromkring, kommer inte själv riktigt ihåg varför.

18:18 - Fortsätter att stirra på taket och helt plötsligt så åker mönstret (se bild #1) på taket upp, som om det vore en rullande väg. Jag blir först helt jävla paff, vad fan hände? Fortsätter att fokusera på en punkt och då händer det igen, mönstret i taket bara rullar förbi mig.

Det är ungefär här som ALLT börjar bli roligt, och trots att jag inte klarar av att fånga det i texten så vill jag poängtera att jag sitter i princip och asgarvar varje sekund i typ 1-1½ timme

"TAKET RULLAR!!!!!!" utbrister jag till brorsan och vi båda börjar asgarva, han aningen mer fokuserad på CS-turneringen som fortfarande rullar i bakgrunden. Lägger mig ner och fortsätter fokusera på att taket fanimig rullar bort framför mina ögon. Sitter och garvar för mig själv ett tag till, och brorsan viker in med sina flum-garv lite då och då.

18:30 B's anteckning: "börjar hålla för ögonen" - Ligger fortfarande i soffan och jag har inte själv något minne av att jag i detta skedet satt och blundade, men det var förmodligen för att jag inte såg mycket mer än svaga röda färger när jag blundade. Tror att det är så att de röda färgerna var de små signaler som min hjärna uppfattar när man ser svagt ljus när man blundar, dvs det som gör att man kan se konturer när man blundar.

18:45 - Jag börjar ligga på kanten av soffan, som att jag håller på att ramla ur, varpå B utbrister "vi får nog gå ner till nedervåningen nu, blir nog svårare att ta sig ner för trappan snart". Ok, tänker jag, och ställer mig upp. Allt är lite små-skakigt, men jag kan definitivt gå ner själv utan problem. Väl nere så tror jag att jag plockar fram min sallad och cherry-cola och ställer fram det vid soffan. B sätter igång TVn och vi ser på Bruce den allsmäktige, och det första som händer är scenen där han delar på vattnet i soppan som han sitter och äter (ni som sett filmen kommer nog ihåg det) - jag tycker att detta är OERHÖRT roligt och börjar asgarva som aldrig förr.

18:48 - Kollar på en tavla på andra sidan rummet, och det kombinerat med ljuset som reflekteras gör att det VERKLIGEN ser ut som en gammal bild jag kommer ihåg av B när han var kanske 8 år gammal. Jag börjar asgarva åt vad jag precis såg på väggen.

B's anteckning: "pekar på något och säger 'det ser ut som du', skrattar sedan högt och intensivt. lägger sig ner och blundar igen".

18:52 B's anteckning: "'Kan du ställa dig bakom väggen?' -> skratt"

Jag fick för mig att B inte passade in i rummet och att han var tvungen att försvinna lite snabbt, och frågade därför om han kunde ställa sig bakom väggen. Det kändes skönt att han försvann en sekund. "Bakgrunden", som jag ska förklara senare, blev helt rätt och han kunde då komma tillbaka in i rummet igen. Insåg i detta ögonblick hur jävla dum i huvudet jag var igen, och började därför garva som aldrig förr, och kved säkert ut någon halv mening, typ "HAHAH JAG E DUM HAHAH I HUVUDET".

19:00 - Tar fram ett anteckningsblock och pennor som B har plockat fram åt mig. Lovade en polare att rita ett hus 2-3 gånger under trippen som en kul grej, så jag tänker att jag tar tillfället i akt och börjar rita mitt första hus. Börjar rita konturerna till huset vilket än så länge är helt ok, ser ut som ett hus som är ritat av en 3-åring men det mest för att jag är värdelös på att rita (bild 2).

Nä, huset var fan inte roligt att rita. Jag slänger mig bak i soffan och känner mig lite halv-flumsig och tänker att nu är det dags att vila lite. Så där ligger jag i soffan, i mina sköna kläder och bara blundar, när jag helt plötsligt börjar se små, små mönster "i ögonlocken". Det var inga färgglada mönster och det var inte så jäkla visuellt egentligen, men för mig så var det då fan riktigt häftigt. Jag ser sex-hörningar som är lite som fraktaler, det zoomas in och ut och skapas nya sexhörningar. Fyfan vad coolt! Allt är för övrigt svart-vitt, ungefär som när man kollar på något och sedan blundar och bara ser svart-vita konturer.

Sätter mig upp igen och blir riktigt sugen på att rita vad jag ser. Kan vara coolt att ha i efterhand, tänker jag. Börjar rita upp en halv-färdig sexhörning men vill få in in- och utzoomningen på något sätt, så jag ritar en halv-färdig sexhörning runt den första, sen försöker jag fortsätta på det. Helt plötsligt ser jag att det ser ut som en boll och får en "AHA-känsla" som säger att det är ju ett ansikte!

"HAHAHAHA DET ÄR JU ETT ANSIKTE" säger jag och börjar garva igen, varpå brorsan kollar på mig och börjar nästan gråta av skratt (tycker i alla fall jag att det känns som). Fortsätter att rita lite på huvudet och skrattar så _in_ i helvete (bild 3).
Citera
2016-04-25, 14:26
  #2
Medlem
19:10 B's anteckning: "har ritat på båda sidor av pappret, men blir överraskat när han upptäcker det" - förklaring kommer nedan

Notering: Den intensiva delen av trippen har fortfarande inte börjat kicka in, men det förstår jag ju såklart inte ännu.

Jag tycker själv att det gått ett bra tag (men solen är fortfarande uppe så klockan kan inte vara så mycket - solnedgången skulle vara runt 20:10, det kollade vi upp tidigare), så jag känner för att rita ett hus till. Börjar rita och denna gången ser jag själv hur jävla värdelöst det jag ritar är. Går tillbaka i häftet och jämför med det andra huset jag ritade och ser den brutala skillnaden. Det första huset är fult, men det är på något sätt ändå ett hus. Det andra huset jag ritade är mer som ett kladdigt papper (bild 4). När jag sitter där och inser hur jävla dum jag är så tänker jag på hur fan jag ser ut - kan då fan inte se klok ut? Utbrister i ett asgarv ännu en gång och nästan skriker på B "HAHAHAHA JAG E FAN DUM I HUVUDET HAHAHA", varpå han också börjar skratta.

19:12 B's anteckning: "första tidskollen" - Jag satt (idag, när jag skriver detta) och försökte skriva ut tiderna som jag själv kände dem under trippen. Vad jag trodde att klockan var just i denna stund, då, var ungefär 20:00, vilket är nästan en timme fel. Därför frågade jag också B om tiden, första gången!

19:17 - Nu någon gång så börjar jag få ont i magen av allt skratt, men jag förstår inte känslan. [Det är nu trippen börjar ta fart på riktigt, inser jag i efterhand]. Allt känns konstigt, som att jag är i någon annans kropp, typ. (Ska förklara detta lite senare, när jag själv kommer underfund med vad jag känner).

19:25 B's anteckning: "-> Psybient och brasan. 3gi vill röra på sig. Ligger på golvet" - Här någon gång här rört mig mellan soffan och golvet medan jag ritade, och i detta stadiet så kände jag mig för att ligga på golvet och ta det lugnt, då allt är mer "vågigt" än innan. Om man fokuserar på en punkt så börjar den svajja lite, typ. Inte så farligt.

19:28-19:40 B's anteckning: "'kan du dansa? vill rita det' -> skratt" - Jag fick för mig att B såg ut som ett Z eller ett N när han dansade, och jag kunde inte förstå hur det såg ut, så jag bad honom stå upp och dansa igen. Det var HÄR som låten jag länkade längst upp, vid 05:00, kickade igång, precis som min tripp.

************************************************** ***

Det är här som min tripp börjar PÅ RIKTIGT - allt ovanför behöver man inte läsa om man inte är sugen på att förstå hur saker och ting byggs upp

Låten kickar igång och det är ett vattenljud, samtidigt som brasan är igång. B dansar som vad jag tycker ser ut lite som ett World of Warcraft-troll (lång och smal, vågig), och det känns som att jag är på en ö, vid stranden, vid vattnet, vid en brasa. Så jävla mysigt!

19:50-20:00 B's anteckning(ar): "roas åt en dokumentär om Shakespeare" + "ritar en krumelur och utbrister 'DET ÄR FEL!!'".

Jag kollade lite kort på TVn och såg ett fult ansikte (bild 5) som jag tyckte var roligt, och då började jag garva. Det är kanske nu jag ska förklara det jag nämnt några gånger tidigare, nämligen hur kroppen/sinnet/bakgrunden hänger ihop i min tripp.

När trippen satte igång på riktigt så började jag känna att det som fanns i bakgrunden (B, brasan, TVn, ljuset och musiken) bara “fanns” där. Det var någonting som var i en “annan värld”, en värld som man verkligen inte ville vara en del av. Att kommunicera med “bakgrunden” (B) var jobbigt och påfrestande, och jag försökte undvika att prata med B trots att det var skönt att han var där. Det kändes som att bakgrunden, kroppen och sinnet hade olika “tider”. När jag fokuserade på kroppen så kunde “bakgrunden” gå vääääldigt långsamt eller vääääldigt snabbt, likadant med alla andra “världar” (i.e. kroppen/bakgrunden/sinnet). Det är svårt som fan att förklara detta men jag tror att de som testat LSD kan relatera!

Men, vidare till ritandet. Jag satt och ritade en sexhörning och det blev till slut en boll av den, vilket jag tyckte var RIKTIGT coolt, det var ännu ett “AHA”-moment. När jag sedan fortsatte på mina mindre sexhörningar så ritade jag en snett, och blev irriterad som in i helvete! “DET ÄR FEL!”, utbrast jag och började nästan slå på pappret där det “blev fel”. Tänkte i princip “B, sudda ut det!”, trots att det var bläck och att jag logiskt insåg att det inte gick.

20:20 B’s anteckning: “ritat i en halvtimme, håller för näsan och säger ‘jobbigt att andas’” - hahahahah, detta är det bästa på hela kvällen tror jag. Jag sitter och ritar när jag inser att jag är lite täppt i näsan, så jag håller för näsan och försöker sedan andas. Det går inte. Inser sedan att det inte går att andas med näsan när jag håller för den, och utbrister ovanstående, varpå jag börjar garva igen, fast bara en kort stund, då jag inte vill interagera med “bakgrunden”. Det är jobbigt.

20:28 B’s anteckning: “får en lång kram när jag förbereder pizza” - detta är när jag kommit underfund med hur bakgrunden/kroppen/sinnet fungerade under min tripp. Jag insåg hur lite jag ville interagera med “bakgrunden” men ändå ville att det skulle vara en “soft feel” i bakgrunden. Musiken var lugn och trevlig, brasan var igång och jag satt och hade det jävligt nice. Då inser jag i mitt sinne att det är ju brorsan som “bestämmer” hur bakgrunden är och det är därför det känns som att jag är på en ö, på en strand, framför en eld. Blev så jävla glad, så jag gick in i “bakgrunden” och gav brorsan en kram. Sa ingenting, då att prata var jääääävligt påfrestande, men en kram var tillräckligt.

20:40-21:18 - Jag sitter och ritar på min “boll” (bild 6), som börjar få ett riktigt fint mönster, i min mening. Brasan är igång och solen börjar gå ner, och sakta men säkert så blir jag irriterad på allt ljus som är i bakgrunden och sakta men säkert så ber jag B att släcka alla ljus förutom elden och TVn.

21:21 B’s anteckning: “går på toa efter att ha pratat om det ca 4 gånger” - detta är något jag tyckte var mycket obehagligt. Jag kände i magen att jag behövde få ut någonting ur magen och förstod inte vad det var, och varje gång jag gick till toaletten så kände jag att jag behövde rita klar min boll. Gick fram och tillbaka flera gånger, innan jag till slut gick på toaletten. När jag väl var där så tyckte jag att det var obehagligt att pissa, då jag visuellt kunde se hur det var att tömma blåsan. Att fisa/prutta/annat fult ord var dock ännu värre, då jag även där kunde visualisera att jag hade luft i magen som helt och hållet tömdes, som en balong, när jag fes. Allt var VÄLDIGT visuellt, även musik, under trippen.

När jag väl stod där inne i badrummet så tände jag lampan och kollade i spegeln. Blev lite obehagligt när jag såg mig själv och blev överraskad över hur “arg” jag kunde se ut när jag inte log. Det var faktiskt ganska obehagligt, och om jag hade tagit en större dos LSD så kan jag definitivt se hur detta skulle kunna vara traumatiskt. Nåväl, let’s move on.

21:52 B’s anteckning: “frågar om psybient igen”

B hade satt igång någon annan musik, och i mitt huvud så var det fel till “bakgrunden”. Musiken passade inte, det var som att ha en skyskrapa mitt på min ö som jag var på, och det var fel, så jag bad honom byta till “första låten” (som jag pratade om i början) igen.

22:30 - Får en stark känsla av att B hade glömt bort att skriva ner “första låten” när jag bad honom om det i “början”. Blev så rädd men orkade inte fråga, så jag sa “skriv ner denna låten”, bara för att se om han kunde göra det. Helt ologiskt men det var så jag tänkte!

22:42-23:12 - Det är här någon gång som jag upptäcker att chipsen “känns” annorlunda än salladen som jag åt innan. Det tycker jag är riktigt spännande och äter kanske 2-3 chips, men bara ett i taget! Framåt 23:12 så säger jag till B att “det känns som att jag lever i en annan tid än du”, vilket är för att jag vill komma ihåg konceptet med “bakgrunden/sinnet/kroppen”.

23:27 - Jag bestämmer mig för att gå upp för trappan till övervåningen, men väl på väg till övervåningen så får jag något sorts anfall av att trappan ser heeeeeelt skev ut. Jag kommer nu i efterhand inte ihåg vad som var så skevt, men jag började asgarva, trots att jag inte ville störa “bakgrunden”, så det måste ha varit riktigt jävla roligt!

23:35 - Nu börjar trippen gå mot sitt “slut” och jag känner att bakgrunden inte är så jobbig att vara en del av längre, så jag bestämmer mig för att fråga om vi kan dra ut en sväng, och B säger såklart ja till det. Vi går runt huset, och när vi kommer till kanten av huset så kollar jag upp mot himmelen och bara ser hur stjärnorna, relativt till huset, bara FLYGER förbi. Jag kan verkligen SE hur stjärnorna är lååååångt borta och att vi bor på en planet som bara svävar i rymden. Så jävla coolt!

23:42 - På väg in till huset igen så känner jag för att åka en runda i bilen, då en bekant berättat att det var det bästa han varit med om under sina LSD-trippar. Vi sätter oss i bilen och åker runt staden lite lätt. Får för mig att jag ser en polisbil och får ett hysteriskt skrattanfall som bara varar i några sekunder. Polisen så nära, och de har ingen aning. Hahahaha, tänker jag för mig själv.

00:15 B’s anteckning: “stannar vid en hög kulle och 3gi vill ut och kolla på himmelen. blir orolig och vill hem igen” - Detta var ett bra tag efter att vi hade varit utanför huset och jag såg stjärnor och rymden, och denna gången så såg jag inte alls samma sak när jag kollade upp på himmelen och blev riktigt irriterad i “sinnet”, trots att de tre “världarna” började mixas ihop till den “riktiga” världen. Därför ville jag hem igen!
__________________
Senast redigerad av 3gi 2016-04-25 kl. 14:51.
Citera
2016-04-25, 14:26
  #3
Medlem
01:30 - Nu är vi hemma igen och jag känner mig så jävla trött. Lägger mig i soffan, smäller upp mössan över ansiktet och bara blundar. Detta är första gången på hela kvällen som jag sitter och blundar en längre stund, då jag var så inne i att rita min boll, som för övrigt blev klar under bilresan. De tre rutorna som jag ritade på i bollen är nu klara, och jag ritade in ett hus i den också, åt polaren. Fniss.

Nu är trippen slut och jag och B sitter i soffan på övervåningen och snackar skit i 4-5 timmar innan vi går och lägger oss

Jag blundar lite och ser flummiga dropp-mönster, lite som att de är i vatten. Coolt. Allting är fortfarande lite vågigt, men jag kan tänka klart och de tre världarna är nu en igen. Så djävulskt utmattad, men fyfan vilken kväll jag haft. Avslutar det hela med att ligga i sängen och lyssna på lite psybient/psytrance. Kan inte längre visualisera musiken som jag kunde innan, där även musiken var konstig. Kanske ska förklara den också, innan jag avslutar.

All musik hade en “bakgrund”, oftast beatet men ibland även lite andra småljud, som var i “bakgrunden/den tredje världen”, och sen så kom det vissa ljud som bara kröp sig in i den “andra världen”, “kroppen”, på något sätt. Och alla sådana ljud visualiserade jag som droppar i vatten, olika stora och olika former beroende på ljudet. Det var jävligt coolt och någonting som jag i efterhand önskar att jag kunde “se” hela tiden. Det ger en helt annan känsla till musik, något jag verkligen sitter och längtar tillbaka till just nu.


Bild #1: http://anony.ws/image/JpFf
Bild #2: http://anony.ws/image/JpF0
Bild #3: http://anony.ws/image/JpF8
Bild #4: http://anony.ws/image/JpFR
Bild #5: http://anony.ws/image/JpFh
Bild #6: http://anony.ws/image/JpFs <--- den viktigaste bilden

Notera att jag ritade in ett hus till polaren i sista bilden. Den bilden är i princip min tripp, jag kan kolla på den och komma ihåg i princip hela trippen.

----------------------------------------------


Nu får det vara slut med min tripp. Lämna gärna feedback, jag kanske kortar ner min tripprapport nästa gång brutalt om ni inte vill läsa så in i helvetes mycket! Nästa vecka ska 2C-B testas och jag kanske kan skriva ihop något där också, om så önskas. Är en nybörjare när det kommer till droger över lag, och då skall det testas bland folk och så. Kanske intressant?
__________________
Senast redigerad av 3gi 2016-04-25 kl. 14:52.
Citera
2016-04-27, 22:52
  #4
Medlem
haha, jävligt detaljerat. kul att läsa! fattar att den låten du nämnde funkade bra, hade en liknande upplevelse med en liknande låt
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback