Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-04-25, 15:34
  #97
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prusssiluskan
Normalt brukar jag inte hålla med Miljöpartiet så ofta, men när det gäller separata badtider för oss kvinnor, så är det en JÄTTEBRA idé som jag är helt bakom.

Jag har varit med om det i flera andra länder och det är ett mycket trevligare sätt att träningssimma och slappna av.

Inga jätteplask när män slänger sig i vattnet, inget racingsimmande så att kvinnor tvingas ut ur banan eller känner att man är i vägen. Inga krav på utseende och inget stirrande i smyg när männen tror att man inte ser.

Och i Sverige - garanterat fritt från tafsande MENA folk.
Sen om MENA kvinnor kissar i bassängen och kommer med 10 skrikande barn är kanske en annan fråga men man kan absolut börja med separata simtider för kvinnor.

Det skulle jag varit för oavsett men med tanke på senaste tidens utveckling är jag 100% för ett par separata kvinnodagar (och givetvis separata mansdagar också).
Sen kan tex lördagar och någon veckodag vara för båda könen.

Således kan alla välja det som passar dem. Själv föredrar jag att simma endast med andra kvinnor om det bara är för träning och avkoppling.



Jag skulle säga 1.5 dag var för vardera könet. Kanske 2 för kvinnor eftersom det här är ett problem som främst drabbar kvinnor. Sen två dagar för familjer och par.

Kommer man tex tillsammans med sin make så har man ju inget att oroa sig för från MENA männen. Det är ju om man är där ensam, kanske med en vänninna eller småbarn som det kan bli problem.

Sen som jag sa, så finns det bra skäl tills separata badtider även utan tafsande MENA flyktingar.
Det finns tex en del kvinnor som helt enkelt känner obehag inför att visa upp sin kropp för män - osäkerhet, handikapp, starkt kristen, judisk eller muslim och vill inte visa upp så mycket av sin kropp för motsatta könet.

Som jag själv många gånger upplevt så är vi kvinnor i vägen för många män som vill simma mycket snabbare och som plaskar och drar fram som en ångvält. För manliga simmare är detta säkert en sporre och endast kul. Men om man inte vill bli våt i håret och bara vill simma långsamt så är det faktiskt en helt annan sport för tex en medelålders kvinna och en man i tjugoårsåldern. Olika behov och olika simstil.

I nästan alla andra länder så är det en självklarthet att man erbjuder separarata kvinnodagar, och det är på tiden att Sverige också gör det.
Nu vet jag inte vilka specifika badanläggningar i utlandet du menar, men om man tittar på Sverige så är det i vissa delar av landet brist på offentliga simhallar, och de som finns är ofta ganska trånga när vanligt folk har tid att besöka dem. Att då vika några av de mest attraktiva besökstiderna till en godtyckligt utvald intressegrupp är helt enkelt odemokratiskt.
Som exempel kan nämnas att Fittjabadet portar män några timmar alla lördagar och söndagar.

Sen finns extremfallet Malmö, vars olika badhus utesluter män runt den åttonde mars varje år för att manifestera internationella kvinnodagen. I samband med detta erbjuds besökande kvinnor av någon anledning gratis smikning (Apropå 'inga krav på utseende'...)
Samma datum förra året stoppades en åttaårig pojke från att fira sin födelsedag på Malmös äventyrsbad Aq-va-kul. Kompensation: två fribiljetter.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/mansfri-dag-pa-badet/
Citera
2016-04-25, 15:42
  #98
Medlem
Lodbrok09s avatar
Skilda badtider var ett förslag som lämnades in av en islamistisk MP-politiker i egenskap av medborgarförslag, en slags infiltration så att säga.
Nu står ju Anders Wallner bakom denna islamitiska politik och därför kan MP-politiker fritt motionera om detta i allehanda kommuner och kanske här och där få det klubbat.

Sverige 2016.

Tyvärr räckte det inte att man tämligen välformulerat avslog detta från oppositionen som blev överkörda.
http://moderaterna.net/botkyrka/file...g-badtider.pdf
Man får hoppas på att opposition eller styrande i andra kommuner har kraft att stå mot islamismen från MP. Stödda av V&S.

Efter badhus kommer skolor, halalkött, medborgargarden och allt möjligt.

Förutom det som öppet görs för att ge tex. muslimer lägenheter före svenskar och hur "olyckligt" det är för islamister i Sverige att 11/9-"olyckan" skedde. Synd om dessa är det.


EDIT: MP ville att åldern för kvinnotider skulle vara 9år, men det beslutades om 13. Islamister sexualiserar som bekant tjejer från 9 års ålder.
__________________
Senast redigerad av Lodbrok09 2016-04-25 kl. 15:45.
Citera
2016-04-25, 15:51
  #99
Avstängd
Prusssiluskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skewie
Nu vet jag inte vilka specifika badanläggningar i utlandet du menar, men om man tittar på Sverige så är det i vissa delar av landet brist på offentliga simhallar, och de som finns är ofta ganska trånga när vanligt folk har tid att besöka dem. Att då vika några av de mest attraktiva besökstiderna till en godtyckligt utvald intressegrupp är helt enkelt odemokratiskt.
Som exempel kan nämnas att Fittjabadet portar män några timmar alla lördagar och söndagar.

Sen finns extremfallet Malmö, vars olika badhus utesluter män runt den åttonde mars varje år för att manifestera internationella kvinnodagen. I samband med detta erbjuds besökande kvinnor av någon anledning gratis smikning (Apropå 'inga krav på utseende'...)
Samma datum förra året stoppades en åttaårig pojke från att fira sin födelsedag på Malmös äventyrsbad Aq-va-kul. Kompensation: två fribiljetter.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/mansfri-dag-pa-badet/

Jag håller med om att det kan vara trångt i badhallar, inte bara i Sverige.
Och därför är det skönt om man simmar med andra i samma takt. Alltså andra av samma kön.

Kvinnor och män simmar helt olika, i helt olika takt för det mesta.
Män brukar crawla, extremt fort och med otroligt plaskande.
De enstaka kvinnor som simmar lika snabbt kan ju simma med män på blandade tider. De flesta kvinnor simmar ganska långsamt.

Jag simmar vanligt simning eller ryggsimning. Jag är i vägen för de snabba männen och blir dessutom nedstänkt av dem. Ibland händer det att en man kastar sig i med ett stänk som blöter ned varenda människa inom 5 meters radie. Eller också kommer han flygande högt uppifrån trampolin, helt oväntat.

Med bara kvinnor så kan man simma utan att håret blir blött. Vissa kvinnor som inte vill eller kan sminka av sig kan simma med sminket på - med plaskande, så blir det nedkladdat.

Man slipper plaskande och motorvägstempo i simlängorna.

Man slipper fundera på "Vad stirrar han på? Mina bröst eller mina celluliter?"

Det som jag skrev ju är OCKSÅ femininsm! Men en annan typ. En realistisk typ som accepterar kvinnor och män som de faktiskt är med de behov som de har. I stället för att försöka gör kvinnor till män och män till kvinnor.

Svensk feminism går ut på något som enligt mig är fel. Nämligen att kvinnor och män är identiska och har identiska behov. Sanningen är att det är olika.

Skit detsamma vad muslimerna tycker. För min del handlar det om vad som är bra för svenska kvinnor. Råkar de tycka det samma i just den här frågan så rör det mig inte i ryggen.
__________________
Senast redigerad av Prusssiluskan 2016-04-25 kl. 15:53.
Citera
2016-04-25, 16:04
  #100
Avstängd
Prusssiluskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skewie
Att då vika några av de mest attraktiva besökstiderna till en godtyckligt utvald intressegrupp är helt enkelt odemokratiskt.
Som exempel kan nämnas att Fittjabadet portar män några timmar alla lördagar och söndagar.

Det får de ju planera så det inte blir orättvist.
Tex kvinnorna får en kväll och en morgon på vardagar - män får en kväll och en morgon på vardagar.
Kvinnor för lördag förmiddag och män får söndag eftermiddag - resten är blandet.

Det som jag har sett så brukar det vara lite mer separata kvinnotider eftersom det främst är kvinnor så är intresserade av separata tider.

Ett av Londons mest populära bad tex, har tre stora dammar - en för män, en för kvinnor och en blandad. När man föreslog att skippa den kvinnliga och manliga delarna så blev det ramaskri från båda könen. Detta trots att den kvinnliga dammen är mycket mindre än den manliga.

Jag nämde också Minsk i Vitryssland, där simpalatset har olika kombinationer av tider för män, kvinnor, par och familjer så att alla ska kunna simma på ett sätt som passar deras prioriteter och livsstil. Det krångligaste där var att komma ihåg vilka tider som jag kunde gå. Jag kom dit flera gånger när det var män eller familj och fick vända om. Men när jag väl kom på rätt tid så var det fantastisk simning i en härlig miljö tillsammans med andra kvinnor.

Jag fattar inte varför svenska kvinnor ställer upp på bakvänd feminism som gör att de missar en massa positiva saker som tex den stora fördelen att få simma i en helkvinnlig miljö vilket helt enkelt är trevligare.
Citera
2016-04-25, 16:12
  #101
Avstängd
Prusssiluskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BronsonCharles
Det här med att dela upp badtider tycker jag är ett nytt apartheid-tänk som dom hade i Sydafrika tycker mig se många delar av Sverige bygga upp ett nytt apartheid-system. Det är skrämmande men sant och det är politikernas naiva syn på mångkultur som är felet .
Har du märkt att jag som är en svensk, ickemuslismk kvinna har skrivit ungefär 5 inlägg för att förklara varför det här är önskvärt från ett kvinnligt, för att inte säga feministiskt perspektiv?

Bryr du dig om vad kvinnor faktiskt tänker, eller är du i hemlighet irriterad på att det kan komma att bli mindre att titta på om kvinnor väljer att simma för sig själva?

Varför skulle du missunna svenska kvinnor rätten till trevlig simning på sina egna villkor, något som redan förekommer runt om i hela Europa, inklusive i länder som är fullständigt fria från muslimer...?
Citera
2016-04-25, 16:19
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prusssiluskan
Har du märkt att jag som är en svensk, ickemuslismk kvinna har skrivit ungefär 5 inlägg för att förklara varför det här är önskvärt från ett kvinnligt, för att inte säga feministiskt perspektiv?

Bryr du dig om vad kvinnor faktiskt tänker, eller är du i hemlighet irriterad på att det kan komma att bli mindre att titta på om kvinnor väljer att simma för sig själva?

Varför skulle du missunna svenska kvinnor rätten till trevlig simning på sina egna villkor, något som redan förekommer runt om i hela Europa, inklusive i länder som är fullständigt fria från muslimer...?

Du menar din kristet konservativa gnällande?
Det faktum att du känner att du funderar över om smink, celluliter och om det stirras på brösten avslöjar ju att du är i allra högst grad tycker om att förhålla dig till klassiska könsstereotypa normer. Inget fel med att tycka så, men kom inte och låtsas att du är någon slags progressiv feminist.
__________________
Senast redigerad av Orax 2016-04-25 kl. 16:22.
Citera
2016-04-25, 16:19
  #103
Medlem
Lodbrok09s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Prusssiluskan
Har du märkt att jag som är en svensk, ickemuslismk kvinna har skrivit ungefär 5 inlägg för att förklara varför det här är önskvärt från ett kvinnligt, för att inte säga feministiskt perspektiv?

Bryr du dig om vad kvinnor faktiskt tänker, eller är du i hemlighet irriterad på att det kan komma att bli mindre att titta på om kvinnor väljer att simma för sig själva?

Varför skulle du missunna svenska kvinnor rätten till trevlig simning på sina egna villkor, något som redan förekommer runt om i hela Europa, inklusive i länder som är fullständigt fria från muslimer...?

Det är på detta sätt feminism och islamism har gemensamma beröringspunkter. Du måste väl ändå se skillnad på VEM & VARFÖR ett förslag läggs?

Glöm för fasiken inte dina ideal bara för att du hittat minsta gemensamma nämnare hos en rörelse som i grund och botten föraktar dig för ditt kön.
__________________
Senast redigerad av Lodbrok09 2016-04-25 kl. 16:26.
Citera
2016-04-25, 16:23
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prusssiluskan
Har du märkt att jag som är en svensk, ickemuslismk kvinna har skrivit ungefär 5 inlägg för att förklara varför det här är önskvärt från ett kvinnligt, för att inte säga feministiskt perspektiv?

Bryr du dig om vad kvinnor faktiskt tänker, eller är du i hemlighet irriterad på att det kan komma att bli mindre att titta på om kvinnor väljer att simma för sig själva?

Varför skulle du missunna svenska kvinnor rätten till trevlig simning på sina egna villkor, något som redan förekommer runt om i hela Europa, inklusive i länder som är fullständigt fria från muslimer...?
Nej snälla vän för att att kvinna anser något skall vara på ett visst sätt innebär inte att det är feministiskt. Om du är kvinna och gillar kvinnlig omskärelse innebär det inte att det är en feministiskt acceptabel företeelse

(min fetning)
"Feminism är en samling rörelser och ideologier vars målsättning är att alla oavsett kön ska ha samma rättigheter, möjligheter och skyldigheter och där feminismen verkar för kvinnors politiska, ekonomiska och sociala rättigheter."
https://sv.wikipedia.org/wiki/Feminism

Är du en idiot eller spelar du endast en?
__________________
Senast redigerad av artid 2016-04-25 kl. 16:29.
Citera
2016-04-25, 16:24
  #105
Avstängd
Oilkinks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BronsonCharles
Det här med att dela upp badtider tycker jag är ett nytt apartheid-tänk som dom hade i Sydafrika tycker mig se många delar av Sverige bygga upp ett nytt apartheid-system. Det är skrämmande men sant och det är politikernas naiva syn på mångkultur som är felet .

Jag går och simmar på badhus en gång i veckan. Skulle man införa separata badtider är det slutsimmat där för min del, det lovar jag!
Citera
2016-04-25, 16:24
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av priamos2014
Oerhört smärtsamt att se hur dåliga svenska journalister är.

Frågan som borde ställts till denne wallner är ju så uppenbar....

-Kände man inte till att denne muslim vägrar ta kvinnor i hand, när han nominerades till partiledningen?

Den frågan har journalisterna ställt flera gånger till MP de senaste dagarna.
Så du kan inte skylla på journalisterna just i den frågan.

Svaret från MP är dock lika pinsamt som vanligt.
"Vi gick på nomineringsgruppens rekommendation, att han hade skött sig bra
i olika frågor och andra ärenden, bla bla bla". Löst citerat från minnet.
Citera
2016-04-25, 16:25
  #107
Avstängd
Prusssiluskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orax
Du menar din kristet konservativa gnällande?
Det faktum att du känner att du funderar över om smink, celluliter och om det stirras på brösten avslöjar ju att du är i allra högst grad tycker om att förhålla dig till klassiska könsstereotypa normer. Inget fel med att tycka så, men kom inte och låtsas att du är någon slags progressiv feminist.

Jag har aldrig sagt att jag är feminist eller att jag har celluliter. Men däremot erkänner jag att jag har stora bröst och är ganska självmedveten om det. Det är jobbigt att bli utstirrad pga det.

Din kommentar är ett utmärkt exempel på varför massor av kvinnor gärna slipper att simma med både dig och MENA männen.
Citera
2016-04-25, 16:30
  #108
Avstängd
Prusssiluskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av artid
(min fetning)
"Feminism är


Tack för att du som är man förklarar för mig som är kvinna vad feminism är.
Mycket "praktiskt" när MÄN definierar vad feminism är, och vad kvinnor ska tycka! Jag tycker mig urskilja Patriarkatet förklätt till svensk feminist och det betackar jag mig för!
__________________
Senast redigerad av Prusssiluskan 2016-04-25 kl. 16:35.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback