Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-04-24, 18:02
  #1
Medlem
Jag arbetar lite då och då på röda korset. Röda korset tar emot ''gåvor'' som till exempel, kläder, leksaker och porslin.

Vi slänger kanske 50% av de vi får in. Antingen för att det saknas delar eller för att vi helt enkelt inte tror att det kommer säljas. Detta är rätt dåligt för miljön.

Vad kan röda korset göra istället för att slänga? Hur skulle vi kunna tjäna pengar på det vi annars skulle slänga?

Vi har redan en avdelning där vi tar 50%. Där lägger vi prylar vi ej tror skulle gå att sälja för ordinarie pris.

Någon som har några idéer på vad man kan göra med allt som slängs?
Citera
2016-04-24, 18:13
  #2
Medlem
Kennethkuks avatar
Skänka bort skiten.

Jaha..ni skulle tjäna pengar också, såg inte det..
Citera
2016-04-24, 18:53
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Juandeag
Någon som har några idéer på vad man kan göra med allt som slängs?
Det finns fattigare länder där det som inte går att sälja i Sverige ändå skulle uppskattas. Tjäna pengar på det lär ni inte göra, men Röda Korset är väl inte en vinstdrivande organisation.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback