Citat:
Ursprungligen postat av
subversiv
Nu är jag inte den avstängda Femlitersbongen, men jag begriper inte hur du kan hänvisa till det nuvarande socialistiska samhällets lagar, för att hänvisa till någon slags av honom [mördaren] egendomsbefrämjande handling? Nyliberaler talar om ett nytt samhälle, befriat från alla tankar på alla värden utom de individualistiska. Så vad baserar du din "polisanmälan" på? Du kryper som en rövlapande liten hund till det befintliga samhällets grundval, och ropar på hjälp!?
Många konstiga antaganden du gör. Jag hoppas att du inser att människor fortfarande vill ha skydd från hot i ett libertarianskt samhälle. Bara för att staten försvinner så kommer inte människor sluta skydda varandra från våld.
Företag, vars verksamhet handlar om skydd, kommer naturligtvis att ploppa upp i statslöst samhälle.
Vill man ha skydd så får man betala för det, eller köpa ett vapen. Ingenting är gratis här i världen.
Så om jag visste att det fanns en mördare utanför mitt hus så skulle jag plocka ut pistolen ur kassaskåpet och ringa denna skyddsservice.
Citat:
Jag menar, är det inte bättre att du, och alla dammiga nyliberaler, kryper till korset och ber på alla fyra om det ni egentligen avser, att ni vill att era sociala apkonster, arvet på banken och ynkedomens diktatur ska ersätta personlig vilja och mänsklig kompetens.
För efter att pappa blivit maskmat, inser ni att ni behöver lagen för att inte bli brutalt ersatta, sådana finniga jävla sopor är ni.
Ja, lagen är ju ett oerhört bra verktyg mot brottslighet. Jag kan ta en promenad genom våra invandrartäta förorter utan att riskera någonting alls. Det bästa är också att om jag ringer polisen så kommer de omedelbart.
Eller vänta nu. Polisen vill tydligen inte gå in i invandrartäta områden, det är för farligt, och jag skulle antagligen dö på kuppen.
Det viktiga är inte lagen eller staten - det är människorna. Så om vi bor i ett samhälle som inte liknar Malmö så skulle det gå alldeles utmärkt att leva i ett libertarianskt samhälle.