Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2016-05-04, 10:45
  #25
Medlem
Provocative2.0s avatar
En Astra -95.
Har du kollat upp alla tips du fått samt testat E85?
I så fall är det dax att ta ut familjen på parkeringen för att säga farväl. Sedan kör du skiten till kyrkogården för bilar.

Tydligen kan du inget om bilar o likt min far så låter du verkstaden fixa felen. Blir jävligt dyrt att reparera över bilens värde. Byt bil.
Citera
2016-06-29, 12:17
  #26
Medlem
Hej! När jag startar bilen utan gas eller nåt så låter det som att den går på högvarv. Detta avtar efter ca 30 SEK - 1 min. Dessutom luktar det olja eller bensin inne i bilen. Den drar mycket olja och kommer mycket rök ur avgassystemet. Vad kan det bero på?

Gäller Opel Astra -95
Citera
2016-06-29, 14:53
  #27
Medlem
Gores avatar
Har du testat om du har jämn kompression i alla cylindrar ännu ???
Du har inte svarat på det sedan tidigare råd.
Om inte , sluta fråga här !

Om man skiter i råden man får ,som ibland är rätt vettiga så är det ingen mening att söka fler råd....
Citera
2016-06-29, 15:15
  #28
Medlem
PeterNosters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av My name is Earl
Det är tveksamt att spolen bara missar på en cylinder.
Har man gjort ett komptest på motorn?

På moderna bilar har man tydligen en tändspole per cylinder i en kassett men kanske inte 1995. Men om TS har en dålig tändkabel till den fjärde cylindern så kan det ju vara den.

Tänddelar till Opel Astra.
https://www.mekonomen.se/bil/reservd...=0&pageSize=19

Har den ett standardsystem med fördelardosa och lösa kablar eller något modernt tjafs med tändmoduler och annat skit. Olika tändkablar för varje cylinder verkar ju finnas också.

En cylinder verkar ju inte tända enligt TS inspektion av stiftet. Borde ju höra om motorn haltar när den går.

TS, dra bort kabeln till stiftet som verka oanvänt och lyssna om motorljudet ändras om kabeln sitter i eller är ur.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback