Miljöpartiets landstingsledamot och gruppledare i Skärholmen, Rebwar Hassan, beskriver hur islamisterna infiltrerat Miljöpartiet:
Citat:
Miljöpartiets gröna själ är bortkompromissad och ersatt med identitetspolitik. Partiet har också lämnat dörren vidöppen för islamistisk infiltration. Det som behövs nu är en ny grön vision som både partiets medlemmar och väljare kan anamma, skriver Rebwar Hassan (MP).
---
Alla dessa år som jag innehaft uppdrag i Miljöpartiet i kommun, landsting och riksdag har jag mött medlemmar och väljare med gröna värderingar och gröna idéer. Ibland lite utopiska. Dessa gröna idealister upplever i dag en uppgivenhet och sorg över att Miljöpartiet hoppat i galen tunna och nu verkar närma sig Niagarafallet. De förstår inte alls varför MP inte verkar bry sig om dem som får sina bilar uppeldade eller varför hedersmord och sexövergrepp bortförklaras eller varför bara 1,5 procent av inbrotten klaras upp för att ta några exempel. De ser hur myndigheter tillåts misslyckas och de ser problem sopas under värdegrundsmattan. Hur kan sådant vara grönt?, undrar såklart många.
Infiltrerat tack vare identitetspolitiken
Jag är född muslim och har sett islamismen få breda ut sig i Europa med sin eviga konflikt med kvinnor, judar, homosexuella och muslimer med avvikande tro, för att inte tala om synen på avhoppare. Islam kan reformeras och kommer att reformeras eller självdö, kanske efter en större urladdning. Precis som IRA hade två grenar, en politisk och en väpnad, kan islams jihad föras med ord eller med vapen. Trots alla bestialiska dåd världen över ser vi inga massrallyn mot IS organiserade av de muslimska ledarna. I stället används moskéer tyvärr som rekryteringscentraler för IS-resor.
Genom identitetspolitiken, där mörk hudfärg och exotiskt utseende meriterar till förtroendeuppdrag, har islamister lyckats infiltrera ett vidöppet Miljöparti. Att inte skaka hand höll på att bli norm. Språkrören insåg uppenbarligen inte vad som fallerade med Memhet Kaplan och Yasri Khan i våras. Vad som hände före avslöjandena bör utredas ordentligt. Obehagliga uttalanden de senaste åren från olika islamister i MP tyder på en inre värdekollaps.
http://www.gp.se/nyheter/debatt/mp-b...itik-1.3871265
Vore väl enklast att lägga ned MP. Ledningen har inte reagerat på att genomruttna islamister tagit sig in i partiet - och dessutom försvarat dessa till varje pris.
Det handlar inte om okunskap från Fridolins sida, han borde veta vad infiltrationen handlat om.
Rebecca Weidmo Uvell har sammanställt Fridolins islamist-CV, några exempel:
Citat:
En snabb koll på regeringens hemsida avslöjar att Fridolin vet mycket mer än han vill medge. Han har en kandidatexamen i Mellanösternkunskap. Han har alltså läst tre år heltid om just Mellanöstern. Är det något han förstår är det historia, religion och politik idag i just Mellanöstern.
---
Han har fler saker gemensamt med Kaplan. 2003 arresterades han i Gaza och även Kaplan har åkt med Ship to Gaza (2010).
---
2008 var han samtalsledare på Charta 2008.
---
Hela Charta 2008 och mötet handlar om att motarbeta all form av politik mot terrorism och framför allt motarbeta Säpo. Så här står alltså vår nuvarande grundskoleminister Fridolin, med en jobbig islamist-skandal att hantera, och spelar dum i media när han både är akademiskt examinerad i just Mellanösternkunskap och själv i allra högsta grad varit en del av den här rörelsen.
http://www.uvell.se/2016/04/26/frido...-2008-31806758