Citat:
Ursprungligen postat av
Drapåtrissor
Även Expressen ser sambandet med medlemmar som sympatiserar med Muslimska Brödraskapet och deras roll i MP. Lars Nicander på försvarshögskolan ser liknelser med den infiltrering som pågick under det kalla kriget
http://expressen.se/nyheter/forskare...av-islamister/
Det är samma försvarshögskola som påstått att IS/ISIS är skapat av Al Assad (och att det inte alls har att göra med Mujaheddin, Al Qaeda, kriget i Irak..), att Ryssland hotar inta Gotland och att de är 100% säkra på att det var en rysk ubåt i Stockholms skärgård i oktober 2014. De har ingen trovärdighet och de solkar ner begreppet högskola och de följer inte en svensk- utan en globalistisk agenda.
Såväl Reinfeldt som Sjöstedt har stöttat "rebellernas" krig i Syrien, trots att de såg hur en liknande konflikt påverkat Irak, och är lika medskyldiga till död, förödelse och massinvandring som Kaplan.
Det är globalismen och överbefolkningen i MENA och Afrika som är problemet och inte Islam. Islam kan snabbt försvinna från regionen om länderna i mellanöstern får bygga sina länders medelklass i fred och själva förvalta sina oljepengar. Det går inte att dessa vidriga globalister hela tiden initierar konflikter och krig.