Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-04-19, 12:16
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BernardLoutre
Tror inte att de släpper in vad som helst där.

Nej, men Donald Trump kommer säkert att vilja möta henne på någon 7-elevenbutik.

Herr Löven måste nu ta tag i detta trams som pågår i regeringen med alla grodor som kommer från ministrarna. Se till att det finns kompetens.
Citera
2016-04-19, 12:18
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pluppB
Jag tyckte försvaret var värre än att säga olycka. Ok att man kan bli stressad i en studio. Men förklaringen visar ju att hon faktisk menar olycka... En olycka för svenska muslimer, hmm.
Precis så, när hon ska förklara sig så gör hon det bara värre.
Hon har fått tillräckligt med chanser, nu räcker det.
Citera
2016-04-19, 12:18
  #135
Medlem
Mythknaeckarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Låt mig hjälpa till för att visa upp dumheten i all sin prydno:


http://unvis.it/www.aftonbladet.se/n...cle22659204.ab

N.b. - då har jag ändå utelämnat båtfärgssoppan, dieselproblematiken, den rödlistade papegojan, bilinnehavet samt manshatet från Almedalen...

Jag ber att få flika in min personliga favorit, när Romson sitter med gråten i halsen och hotar med sabotage på en presskonferens för att regeringen beslutar införa gränskontroller och minska flyktingströmmen. Då önskade jag att skämskudden inte hade varit på lagning. Vilket förtroende man kände, vice statsministern sitter och lipar för att hon inte får som hon vill.
Citera
2016-04-19, 12:20
  #136
Avstängd
Sebbe.Taxxs avatar
Någon som vet Romsons inställning till Förintelse-olyckan?
Citera
2016-04-19, 12:22
  #137
Medlem
Moltas666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dial999

Herr Löven måste nu ta tag i detta trams som pågår i regeringen med alla grodor som kommer från ministrarna. Se till att det finns kompetens.

Vår statsminister har ju valt att balansera sin regering på ett snöre som ägs av MP...detta blir resultatet. Tomtar som Romson, Fridolin och Kaplan har tillåtits att få betydligt mer framträdande roller än deras politiska kompetens egentligen medger.
Citera
2016-04-19, 12:23
  #138
Medlem
Det borde väl nästan räcka med att den amerikanska ambassadören uttalar att han inte "känner sig till freds" med en sådan vice statsminister, för att Romson ska ryka?
__________________
Senast redigerad av RullRull 2016-04-19 kl. 12:26.
Citera
2016-04-19, 12:27
  #139
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 556731
Varför förlöjligar du Ghartons kritik mot Sionism? Olyckan med 9/11 i New York där kokainsnortande muslimer kapade flygplan i en unik situation där byggnader aldrig någonsin tidigare rasat under våra naturlagsmässiga grunder där Irak och massa länder utom Israel i mellanöstern blev krigsdrabbat, och detta pratar du om som det vore en "sup"? Förklara utförligare.

(mitt inlägg är inom ramen för reglerna så mod kan strunta i att radera inlägget)


Hade Gahrton varit pilot till yrket så kunde Romson möjligen haft rätt i att 9-11 var en olycka. Den enda skillnaden vore att Gahrton omöjligen kunnat eftersupa efter en sådan "dikeskörning".
Citera
2016-04-19, 12:29
  #140
Medlem
Många har ju känt att vi svenskar har de höga politikerna emot oss och att de vill byta ut svenska folket med araber och afrikaner.

När man läser hur miljöpartiets toppolitiker uttalar sig så får man stöd för det tänkandet och det tycker jag är anledning att stämpla miljöpartiet som landsförrädare.

Hårt, men sant.

Men jag kan nöja mig med att de är idioter. (nu är jag snäll)
Citera
2016-04-19, 12:29
  #141
Medlem
Provokatörs avatar
Det tog ingen längre tid innan hennes senaste groda som ploppade ur avloppsröret nådde engelsk press. Dom har verkligen ögonen på sig nu, tyvärr är det inte i något smickrande sammanhang Sverige får publicitet.

Citat:
Sweden’s deputy PM sparks outcry after describing the 9/11 Twin Towers attack as ‘the September 11 accidents’

LÄNK



/Provokatör
Citera
2016-04-19, 12:29
  #142
Medlem
Sunimods avatar
Helt klart att hennes målande på båten med giftig bottenfärg har satt sina spår på mentala kapaciteten.

Tur hon bara är vice statsminister och inte någon viktig position för då kunde det blivit allvarligt.
Citera
2016-04-19, 12:30
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moltas666
Vår statsminister har ju valt att balansera sin regering på ett snöre som ägs av MP...detta blir resultatet. Tomtar som Romson, Fridolin och Kaplan har tillåtits att få betydligt mer framträdande roller än deras politiska kompetens egentligen medger.

Ja, om inte herr Löfven har modet att möblera om så får han väl skicka fram Ygeman.
Citera
2016-04-19, 12:31
  #144
Medlem
LugnarNerMigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cleit
Hur kan en så inkompetent bitch bli vice statsminister?

Är "våran" statsminister något bättre?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback